Deneysel astım modelinde probiyotik kullanımının sistemik inflamasyon ve oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of probiotic usage on the systemic inflammation and oxidative stress in experimental asthma model
- Tez No: 548918
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE TAŞ GÜLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET DENEYSEL ASTIM MODELİNDE PROBİYOTİK KULLANIMININ SİSTEMİK İNFLAMASYON VE OKSİDATİF STRES ÜZERİNE ETKİSİ Amaç: Çalışmamızda probiyotiklerin astım tedavisindeki etkinliğini ve probiyotiklerin sistemik inflamasyon ve oksidatif stres ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda ağırlıkları 300-320 gr arasında olan toplam 40 adet dişi Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar her grupta 10 adet olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Grup 1; herhangi bir ilaç veya tedavi uygulanmayan, grup 2; astım modeli oluşturulan ve herhangi bir tedavi verilmeyen, grup 3; astım modeli oluşturulan ve probiyotik verilen gruptur. Bu gruba çalışmanın ilk gününden itibaren hergün 1x109 CFU/0,35 ml Lactobacillus rhamnosus gavaj yoluyla verildi. Grup 4 ise astım modeli oluşturulan ve kortikosteroid tedavisi verilen gruptur. Bu gruba çalışmanın 14. gününden sonra günaşırı tek doz 1000 microgram budezonid inhaler yolla verildi. 28 gün boyunca süren çalışma bütün ratların uygun anestezi ile sakrifiye edilmesiyle sonlandırıldı. Tüm ratlardan alınan akciğer dokularının histopatolojik incelemesi yapıldı. Ayrıca hem doku hem de serum örneklerinin IL-13, IL-5, IgE, 8-OHdG düzeyleri biyokimyasal olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamız 40 rat ile sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF PROBIOTIC USAGE ON THE SYSTEMIC INFLAMMATION AND OXIDATIVE STRESS IN EXPERIMENTAL ASTHMA MODEL Objective: The aim of this study was to investigate both the efficacy of probiotics in asthma management; and the relationship between systemic inflammation, oxidative stress and probiotics. Materials and Methods: A total of 40 female Wistar Albino rats weighing 300-320 g were used in our study. The rats were divided into 4 groups (10 in each group). Group 1; any drug or treatment is not applied, group 2; asthma model created and not given any treatment, group 3; asthma model created and given probiotic. Group 3 was given 1x109 CFU/0.35 ml Lactobacillus rhamnosus daily from the first day of the study through gavage. Group 4 asthma model created and and given corticosteroid treatment. For this group, after the 14th day of the study, 1000 micrograms of budesonide was given in the form of a single dose over the day by inhaler. 28 days of study was ended with sacrificing all rats by appropriate anesthesia. Also, histopathological examination of the lung tissues from all rats was performed. IL-13, IL-5, IgE, 8-OHdG levels of both tissue and serum samples were examined biochemically. Results: Our study was completed with 40 rats.