Tekstil sektöründe iş verimini ve çalışan memnuniyetini arttırmak için uygulanabilecek eğitim modelleri
Training models to improve work efficiency and employee satisfaction in the textile sector
- Tez No: 548917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU VARDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Psychology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların fiziksel, psikolojik ve sosyal sağlıklarını koruyan sistemlerdir. Ancak bu sistemler aynı zamanda işin ve çevrenin de düzenlenmesine ve korunmasına yardımcı olmaktadırlar. Fakat iş sağlığı ve güvenliği tek başına çalışanın, iş yerinin ya da devletin sağlayabileceği bir unsur da değildir. Buna bütüncül yaklaşmak lazımdır. Ayrıca tüm taraflar sorumluluklarının ve görevlerinin de bilincinde olmalıdır. Bu çalışma kapsamında çalışanların iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin bilgi durumları ve sorumluluk konusundaki algıları incelenmiştir. Literatür taraması ve anket uygulaması yapılan çalışmada iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çalışan verimliliğini ve performansını yükselttiği sonucuna varılmıştır. 101 çalışan ile yapılan uygulama sonuçlarına göre çalışanlar kendi sorumluluklarını farkında olma konusunda yetersizdir. Pek çok çalışan iş sağlığı ve güvenliği konusunda iş yerini yetersiz görmektedir. Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkin yapılması halinde kendilerini güvende hissedeceklerini ve performanslarının artacağını da belirtmişlerdir. Çalışma kapsamında tekstil sektöründen olan çalışanlar ile görüşülmesi bir sınırlılık olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety are the systems that protect the physical, psychological and social health of the employees. However, these systems also help to regulate and protect the work and the environment. However, occupational health and safety is not an element that can be provided by the employee, the workplace or the state alone. It is necessary to approach holistically. In addition, all parties should be aware of their responsibilities and duties. In this study, employees' perceptions of their and their work place's occupational health and safety status and their perceptions of responsibility have been investigated by the literature review and questionnaire application methodologies. It has seen that the occupational health and safety practices increase employee productivity and performance. According to the results of the applied questionnaire with 101 employees, it has seen that most of the employees are insufficient to be aware of their responsibilities. Employees also stated that they will feel safe and increase their performance if occupational health and safety practices would be effective in their work places. The study has been prepared with the attendance of the textile sector workers and this has been accepted as the limitation of the survey.