Psödoeksfoliasyon sendromlu hastaların optik kohorens tomografi ve doppler ultrasonografi bulgularının değerlendirilmesi
- Tez No: 548919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KOCATÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
PSÖDOEKSFOLİASYON SENDROMLU HASTALARIN OPTİK KOHORENS TOMOGRAFİ VE DOPPLER ULTRASONOGRAFİ BULGULARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı Psödoeksfoliasyon sendromlu (PES) olgular ile normal olguları optik kohorens tomografi (OKT) ve renkli doppler ultrasonografi (RDUS) bulguları açısından karşılaştımak ve PES'li olgularda ortaya çıkan retina sinir lifi tabakası (RNFL) , ganglion hücre kompleksi (GCC) ve optik sinir başı (OSB) değişikliklerinin RDUS bulgularıyla korelasyonunu araştırmaktır. Yöntem: Prospektif, randomize, kontrollü klinik çalışmamıza 49 Psödoeksfoliasyon Sendromlu olgunun 49 gözü ve yaş-cinsiyet uyumlu 50 sağlıklı olgunun 50 gözü dahil edildi. Tüm katılımcıların SD-OKT ile RNFL, GCC, OSB parametrelerinin değerlendirilmesi ile tam bir oftalmolojik muayenesi yapıldı. OKT ile ortalama, süperior, nazal, inferior ve temporal RNFL kalınlık ölçümleri kaydedildi. OKT ile ortalama, minimum, süperior, süperior nazal, inferior nazal, inferior, inferior temporal ve süperior temporal GCC kalınlık ölçümleri kaydedildi. OSB parametrelerinden rim alanı, vertikal cup-disk (C-D) oranı değerlendirildi. Orbital akım parametrelerini değerlendirmek için oftalmik arter (OA) ve santral retinal arter (SRA) RDUS yapıldı. Çift kör bir radyolog, OA ve SRA pik sistolik hızını (PSV) ve diyastol sonu hızını (EDV) elde etti ve rezistivite indeksi (RI) hesaplandı. Bulgular: Grupların peripapiller RNFL kalınlıkları PES grubunda kontrol grubuna göre daha ince olmasına rağmen istatistiksel olarak fark saptanmadı. OSB incelemelerinde, gruplar arasında rim alanları ve vertikal C-D oranları açısından fark bulunmadı. Minimum GCC kalınlığı PES grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmıştı (p=0.018). OA-RI ve SRA-RI değerleri PES grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF OPTIC COHORENCE TOMOGRAPHY AND DOPPLER ULTRASONOGRAPHY FINDINGS IN PATIENTS WITH PSEUDOEXFOLIATION SYNDROME Objective: The aim of this study is to investigate the differences in patients with Pseudoexfoliation Syndrome (PEX) and normal cases in terms of optical coherence tomography (OCT) and color Doppler ultrasonography (CDUS) findings; and to determine changes in retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell complex (GCC) and optic nerve head (ONH) in cases with PEX and to investigate the corelation with CDUS findings. Method: In our prospective randomized controlled clinical trial, 49 eyes of 50 patients with pseudoexfoliation syndrome and 50 eyes of 50 age and sex-matched healthy subjects were included. A complete ophthalmologic examination was performed with the evaluation of the RNFL, GCC and ONH parameters of all participants with SD-OCT. Mean, superior, nasal, inferior and temporal RNFL thickness measurements were recorded with OCT. Mean, minimum, superior, superionasal, inferonasal, inferior, inferotemporal and superotemporal GCC thickness measurements were recorded by OCT. The rim area, vertical cup-disk (C-D) ratio was evaluated from the ONH parameters. Ophthalmic artery (OA) and central retinal artery (CRA) CDUS were performed to evaluate the orbital flow parameters. A masked radiologist obtained OA and CRA peak systolic velocity (PSV) and end diastolic velocity (EDV) and the resistivity index (RI) was calculated. Findings: Although the peripapillary RNFL thickness of the groups was thinner in the PEX group compared to the control group, no statistically difference was found. There were no significant differences between groups in terms of rim areas and vertical C-D ratios. Minimum GCC thickness was significantly decreased in PEX group compared to control group (p = 0.018). OA-RI and CRA-RI values were significantly higher in PEX group (p =