Streptozosin ile diyabetes mellitus oluşturulmuş sıçanlarda bal (Kestane), eksenatid ve metforminin etkilerinin araştırılması
The investigation of exenatide, metformin and honey (Chestnut) effects in streptozotocin induced diabetic rats
- Tez No: 548921
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Eksenatid, metformin ve kestane balının, Diabetes Mellituslu (DM) sıçanlarda ağırlık, kan glukozu, fruktozamin, kan lipit düzeyleri, karaciğer ve pankreas enzimleri üzerine etkilerini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Wistar Albino erkek sıçanlar (n=60) 10 gruba ayrılıp, 8 grupta Streptozosin ile DM oluşturuldu (kontrol ve bal grubu hariç). Gruplara bal, eksenatid ve metformin ayrı ayrı ve birlikte verildi. Deney başlangıcı ve 28 günlük deney sonu sıçanların ağırlıkları ölçüldü. Deney sonunda sıçanların serum glukoz, fruktozamin, total kolesterol, trigliserit, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), amilaz ve lipaz değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of exenatide, metformin and chestnut honey on weight, blood glucose, fructosamine, blood lipid levels, liver and pancreatic enzymes in rats with Diabetes Mellitus (DM). Material and Method: Wistar Albino male rats (n=60) were divided into 10 groups and in 8 groups DM induced with Streptozosin (excluding control and honey group). Honey, exenatide and metformin were given to these groups separately and in combination. The weights of the rats were measured at the beginning and end of the 28-days experiment. At the end of the experiment, serum glucose, fructosamine, total cholesterol, triglyceride, high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), amylase and lipase levels were measured from venous blood.