Demirin megakaryositopoeze olası etkileri
The effects of iron on the megakaryocytopoiesis
- Tez No: 54893
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RUHİ UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
m ÖZET Megakaryositopoez megakaryosit öncü hücrelerinin çoğalmasını, poliploid bir çekirdeğin oluşmasını, sitoplazmik değişmeleri ve trombosit oluşumunu içeren karmaşık bir olaydır. Bu olayların düzenlenmesinde pek çok etken rol oynamaktadır. Megakaryosit gelişimini düzenleyen etkenler üzerinde yoğun araştırmalar yapılmasına rağmen megakaryositopoezi nasıl etkiledikleri henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Demirin eritrositler, limfositler ve kanser hücrelerinin çoğalması için gerekli bir element olduğu öne sürülmüş fakat trombositopoezdeki rolü konusunda henüz tam bir görüş birliğine varılamamıştır. Demir eksikliği olan hastalarda çoğunlukla trombositoz görülürken, az da olsa trombositopeni de gözlenmektedir. Çalışmamızda 8-10 haftalık sağlıklı görünümlü sıçanlardan elde edilen kemik iliği hücreleri plazma pıhtısı yöntemiyle in vitro olarak üretilmiştir. Kemik iliği hücrelerinin bulunduğu ortama deney gruplarından sırasıyla 50 j.ıg/ml, 150 tug/ml ve 300 \ıg/ml demirle doyurulmuş insan transferrini, kontrol gruplarında ise serum fizyolojik eklenmiştir. Yapılan istatistiksel analizlere göre kullandığımız dozlardaki demirle doyurulmuş transferrinin kontrol grupları ile karşılaştırıldığında, megakaryositik hücrelerin çoğalması üzerine fazla etkili olmadığı saptanmıştır. Geçmişte yapılan bazı çalışmalarda demirin megakaryosit oluşumuna etki ettiği şeklindeki açıklamalara rağmen in vitro bulgularımız, kullandığımız dozlardaki demirin megakaryositopoezi etkilemediğini göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Demir, Transferrin, Megakaryositopoez, Kemik iliği, Megakaryositik hücreler.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Megakaryocytopoiesis is a complicated phenomenon which involves the proliferation of progenitor cells, formation of a polyploid nucleus, cytoplasmic changes and formation of thrombocytes. In the regulation of these events many factors have roles. Although intensive researches have been done on the factors that regulate the development of megakaryocytes, it has not been yet fully understood how they affect megakaryocytopoiesis. It has been suggested that iron is a required element for the proliferation of erythrocytes, lymphocytes and cancer cells, but no consensus has yet been reached about its role in thrombocytopoiesis. In patients with iron deficiency thrombocytosis is generally observed, although it is rare thrombocytopenia can also be found. In this study, bone marrow cells which obtained from 8-10 weeks old rats with healthy appearance were incubated using plasma clot system in vitro. In experimental groups, iron-saturated human transferrin of 50 [.ig/ml, 150 [.ig/ml and 300 jig/ml were added respectively to the medium, but serum physiologic was added in control groups. According to the statistical analyses, when experimental groups were compared with control groups, iron was found not to be effective on the proliferation of megakaryocytic cells. Although some, previous reports indicated that iron was effective on the formation of trombocytes, our in vitro findings suggest that the doses of iron used did not stimulate megakaryocytes production. Key words : Iron, Human Transferrin, Megakaryocytopoiesis, Bone marrow, Megakaryocytic cells.