Demirin yapay deniz suyu içindeki korozyonu üzerine sülfür (S) ve amonyum (NH4+) iyonlarının etkileri
  1. Tez No: 5611
  2. Yazar: BİRGÜL YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
85 ÖZET Azotlu ve sülfürlü maddeler günümüzde geniş bir kul lanım alanı bulmakta ve bu maddelerin atıkları su, hava v© toprağın bileşimini bozmaktadır. Çevre kirleticisi diye ad landırdığımız bu atıkların, insan sağlığına etkileri geniş bir şekilde araştırılmaktadır. Ancak atıklar su, hava ve top rağa karışarak buralarda kullanılan yapı malzemelerini de etkileyerek korozyona neden olmaktadır. Endüstriyel tesisler de atıklarını verdikleri deniz ve nehir sularını, değişik amaçla tekrar kullanmak t ad ir. Bu durumda da tesislerde koroz- yon ortaya çıkmaktadır. Su, hava ve topraktan geçen boru hat ları v.b. ve endüstriyel tesislerin korozyonu, malzemenin kullanım ömrünün kısalmasına ve ekonomik kayıplara neden ol maktadır. Bu amaçla, demirin temiz ve NH4 S iyonlarıyla (C=10, -2-1 ' 10, 10 M) kirletilmiş yapay deniz suyundaki (pHz8, 6, 4) korozyon davranışları ', kütle kaybetme hızları1, korozyon po tansiyelleri (E ), polarizasyon dirençleri (R' ) ölçülerek ve akım-potansiyel eğrileri yardımıyla araştırılmıştır. Korozif etkisi zaten yeterince yüksek olan deniz su yuna iki kirletici (S, NHj ilavesi korozyon hızını daha ar tırırken, korozyon potansiyellerini daha aktif yapmakta, polarizasyon direncini düşürmekte ve sabit bir potansiyelde geçen akım yoğunluğunu artırmaktadır. Bu durumda, yapay deniz suyuna kirleticilerin (NH4, S) ilavesi demirin çözünme mekanizmasını değiştirmek tedir (bölüm 1.2.2). Bu çalışmada, CÎ ve S 'lü ortamlarda ay rı ayrı önerilen çözünme mekanizları bir araya getirilerek tartışılmış ve NH, iyonlarının etÜbfsi de dikkate alınarak yeni çözünme mekanizmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
86 SUMMARY i Nowadays, there is a large application of nitrogen and sulfur compounds and these waste matters are spoiling the composition of water, air and soil. The enviromental pollution effect of these waste materials on human health has been investigat@d However, these wastes cause corrosion by mixing into water, air and soil and also by effecting the construe tion materials. Although the industry foundations discharge their waste water into rivers and the sea, they still use that polluted water back again for other purposes. As a result corrosion occurs. The corrosion in the pipelines passing through water, air and soil and industrial foundation results in shortening the life of these mateirals and caizse economic lostes. For this purpose, irons corrosion in clean and polluted synthetic sea water pH=8, 6, and 4, and of some ions S, NH4 -3 -9 -1 (C=10,10,10 M) have been investigated by weight loss, corrosion potential (E ), polarization resistance (R ) measurements and current-potential curves. While addition of two ions (S, NH*) to the sea water which already has high corrosive effect speeds up the corrosion rate besides it also makes the corrosion potential more active and reduces the polarization resistance and increases current density at constant potential. In this case, when the polluted ions (NH., S) are added into synthetic sea water the dissolution mechanizm of the iron has been changed (part 1.2.2). In this research work, the dissolution mechanizm of iron in CÎ and S containing media has been discussed separetely and together and new dissolution. mechanizms have been proposed taking NH. ions into consideration.