Demirin yapay deniz suyu içindeki korozyonu üzerine siyanür (CN-) ve fosfat (PO43-) iyonlarının etkileri
  1. Tez No: 18072
  2. Yazar: GÜRAY KILINÇÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
108 ÖZET Metalin korozyon davranışlarına etki eden etmenler; başlıca sıcaklık, pH, elektrolitin cinsi, derişimi v.b. sayılabilir. Korozyon hızı ile etki eden etmenler arasındaki ilişki genel bir bağıntı ile şu şekilde ifade edilebilmektedir. A log KH= K+Efni logCiH Bu ifade de KH: Korozyon hızı, K ve A ortam ve metalin doğasına bağlı olan sabitlerin, Cı elektrolitin derişimini, nı iyonların etkinlik derecesini ve T ortamın sıcaklığıdır. İyon türüne bağlı farklı etkiler cebirsel toplam olarak ifade edilmiştir. Sabit sıcaklıkta C\ ve ni korozyon hızını belirleyen temel parametreler olmaktadır. Bu amaçla yapılan çalışmada, sabit sıcaklıkta demirin, CN~ ve PO43“ iyonlarını içeren Y.D.S elektroliti içerisinde korozyon davranışları, değişik pH ve derişimlerde araştırılmıştır. Uygulanan teknikler ise kütle kaybına dayalı korozyon hızları, polarizasyon eğimleri (Rp-1), korozyon potansiyeli (Ecor), akım-potansiyel eğrileri ve anodik tafel sabitleridir (f$a, İ5a). CN~ iyonları içeren elektrolitlerde kütle kaybına dayalı çalışmada, Y.D.S'ye göre ortamın pH'ına ve CN~ derişimine bağlı olarak demirin korozyon hızının azaldığı görülmüştür. Atmosfere açık ve N2 atmosferinde korozyon potansiyellerinin (Ecor) CN~ derişiminin artmasıyla daha pozitif değerlere kaydığı, polarizasyon eğimlerinin (Rp-1) CN”derişiminin artmasıyla azaldığı belirlenmiştir. Atmosfere açık koşullarda N2 atmosferine göre, akım-109 potansiyel eğrileri ile yapılan çalışma da ise CN~ derişimi arttıkça aynı akımın; yüksek pH'larda daha pozitif, düşük pH'larda ise daha negatif potansiyellerde geçtiği belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre ortamın pH'ına bağlı olarak CN~ iyonları demir yüzeyinde adsorplanarak demirin korozyon hızını kısmen inhibe ettiği görülmektedir. Kismi inhibisyon etkisinin atmosfere açık koşullarda, N2 atmosferine göre pH=10 ve 8 'de daha kararlı olduğu belirlenmiştir. pH'ın 10'dan aşağıya düşürülmesiyle CN“'ün inhibisyon etkisinin azaldığı ve daha çok Korozif etkinin ortaya çıktığı görülmekte olup, bu etkiye sebep olan iyon derişimi ve pH'ın, korozyon hızı ile aralarındaki ilişki aşağıdaki bağıntılarla ifade edilmiştir. A) Atmosfere açık koşullarda, 1) pH= 10 ve 8 için, A log KH= K-fnn + logCH + -ncN-logCcN-+ T 2) pH= 6 ve 4 için, A log KH= K+nn + logCH++ncN-logCcN-+ T B) N2 atmosferinde, pH=10,8,6 ve 4 için, A logKH= K+nH+logCn++ncN-logCcN- + - -110 P043”iyonları içeren elektrolitlerde kütle kaybına dayalı çalışmalarda ise Y.D.S'ye göre ortamın pH'ının artmasına ve PCU3“ derişimine bağlı olarak demirin korozyon hızının azaldığı görülmektedir. Atmosfere açık ve N2 atmosferinde korozyon potansiyellerinin (Ecor) P043~ derişiminin artmasıyla daha pozitif değerlere kaydığı, polarizasyon eğimlerinin (Rp-1) fosfat içeren elektrolitlerde azaldığı belirlenmiştir. Her iki atmosferde de akım-potansiyel eğrileri ile yapılan çalışma fosfat derişimine bağlı olarak aynı akımın; yüksek pH'larda daha pozitif, düşük pH'larda ise daha negatif potansiyellerde olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, ortamın pH' ına da bağlı olarak fosfat iyonları demir yüzeyinde adsorplanmakta ve belirli bir ölçüde inhibisyona sebep olmaktadır. inhibisyon etkisinin atmosfere açık koşullarda N2 atmosferine göre pH=10 ve 8'de daha kararlı olduğu belirlenmiştir. pH'm 10 'dan itibaren düşürülmesiyle P043~'nun inhibisyon etkisinin azaldığı görülmektedir. pH=4'de ise her iki atmosferde de P043~ iyonlarının korozif etkisi belirlenmiş olup, bu etkiye sebep olan iyon derişimi ve pH'm korozyon hızı ile aralarındaki ilişki aşağıdaki genel bağıntılarla ifade edilmiştir. Her iki atmosferik koşullarda da 1) pH= 10 ve 8 için, A log KH^ K+nn+logCn+-npo43 ”logCpo4 3“4 T 2) pH= 6 ve 4 için, A log KH=K+nH + logCıı+-}-npo43 ”logCpo4 3"+ olarak verilebileceği gösterilmiştir. T
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Eactors, which effect on the corrosion behavior of metals are temperature, pH and electrolyte, concentration of the solution. The relation between corrosion rate and these factors can be expressed as follows: A log KH- K+£(ni logCi)+ T Where; KH; Corrosion rate, K and A are constants which are depend upon solutions and metal, Ci Concentration of electrolyte, ni ; extent of ion activity, T; temperature of electrolyte, different effects on corrosion have been stated ns sum of them. Ci and ni are the main parameters which are determined the corrosion rate at Constant temperature., In this study, the Corrosion behavior of iron in synthetic sea water (S.S.W), Which Contain CN^ or PCm3~ ions is investigated at varions pH and concentration of electrolytes. The measurements applied in this study,. are weight loss, the polarisation slopes, the corrosion potential, current-potential curves and the tafel constants (fla, 0a) determination. The weight loss of iron is decreased by CN~ in S.S.W and it is effected from pH and concentration of CN~ ions, At atmospheric conditions and in N2 atmosphere, the Corrosion potentials are increased and polarisation slopes are decreased by increasing concentration of CN~ ion. The Current- potential Curves showed that, the Current values in the atmospheric condition are more positive at higer pHs and more negative at lower pHs than in the N?. atmosphere.112 According to the results given above, CN~ ions has a partly inhibitive effect on Corrosion of iron. This effect is more sta'bil in normal atmospheric conditions at pH~10 and pH=8 than ih the N2 atmosphere. Decreasing the pH from 10 to 8, inhibition effect of CN" ion is also decreased. Between the corrosion rate ion Concentration and pH relation ships has been stated as follows: A) In the normal atmospheric Conditions 1) At pH= 10 and 8, A log KH= K+nn + logCH4-ncH-logCNc- f T 2) At pH= 6 and 4 A log KH~ K+nıı + logCıf+nc N-logCN c- f T B) In the N2 atmosphene, At pH=10,8,6 and 4, A log KH= K+nn + logCH+-fncN-log Ccw-f - ~- T Weight loss measurements indicated that Corrosion rate of iron is decreased in the electrolyte (S.S.W) contains phosphate (PCm3~) ion by increasing pH of electrolyte. The corrosion potentials (Ecor) have shifted more positive values by increasing concentration of phosphate and polarisation sloper (Rp_1),are decreased in these electrolytes which contains phosphate ions at the both atmospheric conditions. The Current-potential curves are also indicated that current values are more positive at higher pHs and more negative at lower pHs depending upon113 concentration of phosphate. According to the results, phosphate ions should be adsorbed on surface of iron and caused to inhibition depending upon pH of the medium. It has been determined that inhibition effect of phosphate ions is more stable in normal atmosphere than in N?. atkosphere at pH^lO and pH=8. Inhibition effect of phosphate ions is also decreased by changing of pH=10 to 8. The corrosive effect of phosphate ions has been determined in the both of atmospheric conditions at pH=4. The relation between the Corrosion rate of the metals, the ion concentration and the pH of the solution have been stated blow as generally. In the both atmospheric conditions: 1) At pH= 10 and 8, A log KH= K-rnH + logCH+-nPO