Fen bilgisi öğretmen adaylarının genetik ve biyoteknolojiye yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of preservice science teachers' attitudes towards genetic and biotechnology
  1. Tez No: 548957
  2. Yazar: RAMAZAN SOĞUKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KARIŞAN KORUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının genetik okuryazarlık konularına ve biyoteknolojiye yönelik tutumlarının belirlenmesidir. Çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2018-2019 akademik yılında Ege Bölgesi'nde bulunan 4 devlet üniversitesinin fen bilgisi eğitimi anabilim dalı 1., 2., 3. ve 4. sınıflarında öğrenim görmekte olan 703 (567 kadın, 136 erkek) öğretmen adayı oluşturmuştur. Veriler Öcal (2012) tarafından geliştirilen Biyoteknoloji Tutum Ölçeği ve British Social Attitude Survey (2000) ve Wellcome Trust Consultive Panel on Gene Therapy (1999) ölçeklerinde kullanılan maddelerden oluşan (Sturgis vd, 2005), Cebesoy (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan Genetik Okuryazarlık Konularına Yönelik Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Öğretmen adaylarının biyoteknolojiye ve genetik okuryazarlık konularına yönelik tutumları PASW 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmen adaylarının, biyoteknolojiye yönelik tutumlarının cinsiyete ve sınıf seviyesine göre değiştiği, ancak genetik okuryazarlık konularına göre tutumlarının cinsiyet ve sınıf seviyesine göre değişmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the attitudes of preservice science teacher towards genetic literacy subjects and biotechnology. Survey model was used in the study. Participants consisted of 703 (567 female, 136 male) preservice science teachers studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of the science education of 4 state universities in the Aegean Region in the 2018-2019 academic year. The data were gathered with the Biotechnology Attitude Scale developed by Öcal (2012) and Attitude Scale towards Genetic Literacy Issues, the items used in the British Social Attitude Survey (2000) and the Wellcome Trust Consultive Panel on Gene Therapy (1999) scales (Sturgis et al., 2005) and adapted into Turkish by Cebesoy (2014). The attitudes of preservice science teachers towards biotechnology and genetics literacy were analyzed by using PASW 20 package program. As a result, it was found that there was significant difference in preservice teachers' attitudes towards the biotechnology compared to gender, and class level, but their attitudes towards genetics literacy topics do not change according to gender and class level.