Hipokampus serotonin düzeyi azalmış sıçanlarda ketaminin öğrenme ve bellek etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 54897
  2. Yazar: EMİNE BABAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY ÖZGÜNEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
VII. ÖZET Çalışmamızda ketaminin santral etki mekanizmasının hipokampus NMDA reseptör ve 5-HT geri alımının inhibe olmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Hipokampus L-glutamat ve 5-HT içeriği deklaratif öğrenme ve hafızada önemlidir. Hipokampus L-glutamat reseptörleri anlık hatırlama mekanizmasında, 5-HT deklaratif hafızanın tekrar hatırlanması mekanizmasında rol oynamaktadır. Ketamin NMDA reseptör inhibisyonu ile öğrenilen bilginin pekiştirilmesini ve kısa süreli hafızayı bozmaktadır. Serotonin geri alınımını inhibe etmesi sonucu artan serotonin düzeyi geçmiş tecrübenin hatırlanması artmaktadır. Artan serotonin içeriği ile geçmiş tecrübenin hatırlanması ketaminin neden olduğu halüsinasyonların oluşum mekanizmasını açıklamayabileceği düşünülmektedir. Ketamin noradrenerjik çıkıcı monoaminerjik sistemi aktive ederek beceri tipi hafızayı aktive etmekte ve pekiştirmeyi artırmaktadır. Beyinde dopaminerjik aktiveyi artırarak somatomotor mekanizmada değişikliklere neden olmaktadır. 98
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The results of present investigation indicate that ketamine produces amnesic effects via an interaction with glutamate receptors and 5-HT transmission into hippocampal formation. Ketamine inhibits NMDA receptor and the neuronal uptake of serotonin and noradrenalin. Hippocampal L-giutamate and 5-HT transmission into hippocampal system connected with declarative learning and memory. Glutamate receptors into hippocampus are involved in mechanism of fixation, 5-HT receptive hippocampal system involved in mechanism of recalling declarative trace memory. Ketamine does not influence long-term memory. Clinically amnestic effects of ketamine are composed to inhibition fixation trace short-term memory by inhibition NMDA receptors and enhance recalling past experiences due to increase in 5-HT content of hippocampus that might be correlated with nightmares, delirium and hallucinations occurring on emergence from ketamine anaesthesia. It was established that ketamine has ability to intensificate consolidation and activate skill type memory due to activation of noradrenergic ascending brain system. Ketamine inhibits dopamine uptake and may increase dopamine release so that modificate somatomotor mechanism. 99