Periodontal desteği azalmış dişlerin, periodontal tedavinin değişik aşamalarında deneysel olarak oluşturulan lateral ve vertikal kuvvetlere karşı verdiği yanıt
  1. Tez No: 54900
  2. Yazar: VAROL ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
36 ÖZET Değişik seviyelerde desteğini yitirmiş periodontal hastalıklı dişlerin lateral ve vertikal kuvvetlere karşı verdiği yanıtı ağrı ile değerlendirmek ve hangi periodontel tedavilerden sonra bu kuvvetlere karşı direncin artıp artmadığını saptamak bu çalışmanın amacım oluşturdu. Çalışma, radyografîk olarak dişlerdeki alveol kemiği kaybmm en az % 40 olduğu, kronik periodontitisli 128 hastanın 350 adet tek köklü dişi üzerinde gerçekleştirildi. Bu dişler kök yüzeyi alanlarına ve kök uzunluğuna göre 3 gruba ayrıldı. Yine bu 3 grup dişler de radyografîk olarak saptanan alveol kemik kaybının miktarına göre 3 alt gruba ayrıldı. Bu dişlere deneysel lateral ve vertikal kuvvet uygulanarak, hastaların hangi kuvvette ne kadar ağrı duyduğu Visual Analoque Pain Scala (VAS) ile belirlendi. Ağrının değerlendirilmesinde başlangıç (hafif ağrı) VAS 1, orta ağrı VAS 2 ve dayanılmaz ağrı VAS 3 olmak üzere 3 kriter alındı. Deneysel ölçümlerden sonra plak kontrolünü basan ile yapan hastalara lokal anestezi altında el aletleri ile diş yüzeyi temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi yapıldı. Bu işlemler tamamlandıktan sonra hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci grup hastalara başka bir işlem uygulanmazken, ikinci grup hastalara flep operasyonu uygulandı. Bu tedaviler uygulandıktan üç ay sonra tedavi öncesinde yapılan değerlendirmeler, uygulamalar ve ölçümler aynen tekrar edildi. Bulgulara dayanılarak aşağıdaki sonuçlar elde edildi. Cerrahi ve cerrahisiz tedavi edilen tüm dişlerde plak indeksi, gingival indeks ve cep derinliğinde azalma görüldü. Cerrahi ve cerrahisiz tedavi edilen dişlerin üç farklı kemik kaybı seviyesinde tedavi sonrası ataşman seviyeleri, mobilite ve uygulanan kuvvet değerleri farklı bulundu. % 40-54 ve % 55-69 alveol kemik kaybı olan dişlerde her iki tedavi yönteminde de VAS 1, VAS 2 ve VAS 3 ağrı değerlerini oluşturan lateral ve vertikal kuvvetlerin tedavi sonrasında arttığı görülürken, % 70 ve daha fazla alveol kemik kaybı olan dişlerde ise bu değerlerin tedavi soması değişmediği saptandı. Üç diş grubunda ve üç farklı alveol kemik seviyesinde, her iki tedavi yönteminde de VAS değerlerini elde etmek için değişik kuvvetler uygulamak gerektiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY The aim of the present study was two fold; first to evaluate the pain response of periodontally diseased teeth with various levels of bone to lateral and vertical forces, Secondly, to investigate whether the resistance to these forces increases after various periodontal treatment modalities. 128 chronic periodontitis patients with 350 single rooted teeth having a minimum of radiographically detected 40 % bone loss were included in this study. Depending on the root surface area and root trunk length, the teeth were divided into 3 groups. Furthermore, 3 subgroups were created according to the level of bone loss. Following the application of lateral and vertical forces, the pain response was recorded according to Visual Analoque Pain Scale (VAS). Pain criteria way scored as follows; VAS 1, moderate VAS 2, and unbearable VAS 3. After recording these experimental pain indices (VAS), scaling and root planning were performed under local anesthesia to the patients who performed successful plaque control. Following this nonsurgical treatment phase, the patients were divided into two groups. In the first group of patients no further treatment was carried out, while flap operations were performed in the second group. After a period of 3 months, all clinical recordings, evaluations and VAS values which were recorded preoperatively were repeated once again. According to our findings, it way concluded that plaque index, ginginal index and probing pocket depth values were decreased both in the surgically and non-surgically treated teeth. Post - treatment attachment levels, mobility values and the amount of forces applied were all different amongst the teeth having three different bone loss levels treated surgically and non-surgically.38 In those teeth with 40 -54 % and 55-69 % alveolar bone loss, both treatment modalities (surgical and non-surgical) resulted in increases in both lateral and vertical forces applied in order to reach VAS 1, VAS 2 and VAS 3 pain scores. However, in teeth with 70 % or more bone loss, no significant change was observed in for amount of forces applied post-operatively. These results indicated that different lateral and vertical forces should be applied in order to the get same VAS values in the three different teeth groups with three different alveolar bone levels treated both surgically and nonsurgically.