Lateral sefalometrik filmlerin çekiminde doğal baş pozisyonunun hedefli ayna yöntemi ile saptanması
  1. Tez No: 54901
  2. Yazar: METİN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR GÖYENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sefalometrik film çekilirken başın doğal konumda tutulmasını sağlamak amacıyla geliştirilen“hedefli ayna”isimli yeni bir düzenek geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Amacımız, yöntemin klinik kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi, tekrarlanabilirliğinin belirlenmesi, bu yöntemle saptanan doğal baş konumunda çekilen filmler üzerinde, geleneksel intrakraniyal referans düzlemleri ile ekstrakraniyal referans düzlemleri arasmdaki benzerlik ve farklılıkların araştırılmasıdır. Yaşlan 19 yıl 1 ay ile 24 yıl 11 ay arasında değişen, ortalama 21 yıl 11 aylık 10'u kız 10'u erkek toplam 20 Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi öğrencisinden ikişer kez olmak üzere, hedefli ayna yöntemi ile toplam 40 adet sefalometrik film çekilmiştir. Çekilen filmler üzerinde 12 adet ölçüm uygulanmıştır. SN/GV (Sella-Nasion/Gerçek Vertikal) açısının ilk ve ikinci filmlerdeki değerlerine Dahlberg'in metot hatası formülü uygulanmış, yöntemimizin metot hatası 0.90 derece, ilk ve ikinci filmlerdeki ölçümler arasındaki korelasyon katsayısı, r=0.901 olarak bulunmuştur. GV'e (Gerçek Vertikal) en yakın sonucu NV'in (Nasion Vertikal) verdiği görülmüştür. Yöntemimizin tekrarlanabilirliği oldukça yüksek çıkmıştır. Ancak düzeneğimizin mekanik olarak geliştirilmesine ve değişik yaş ve kültür düzeyindeki bireyler üzerinde yeni araştırmalar yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF NATURAL HEAD POSITION USING TARGETTED MIRROR TECHNIC WHILE TAKING LATERAL CEPHALOGRAMS A new device named“Targetted Mirror”which was planned to keep the patients' head in“Natural Head Position”while taking lateral cephalograms was improved and used in this study. It was aimed to evaluate clinical usefulness and reliability of the technic, to investigate the similarities and differences between conventional intracranial reference planes and extracranial reference planes on the cephalograms which were taken while the head was in“Targetted Mirror Position”. The mean age for the total group was 21 years 11 months with a range between 19 years 1 months and 24 years 11 months and had well balanced faces and occlusions. Two lateral cephalograms were taken from each patient at 30 minutes intervals. A total of 40 cephalograms were maintained and twelve measurements were performed. Method Error Formula of Dahlberg (1940) and correlation analysis was applied on the values of SN/TV (Sella-Nasion/True Vertical) which was evaluted on the first and the second cephalograms:SUMMARY DETERMINATION OF NATURAL HEAD POSITION USING TARGETTED MIRROR TECHNIC WHILE TAKING LATERAL CEPHALOGRAMS A new device named“Targetted Mirror”which was planned to keep the patients' head in“Natural Head Position”while taking lateral cephalograms was improved and used in this study. It was aimed to evaluate clinical usefulness and reliability of the technic, to investigate the similarities and differences between conventional intracranial reference planes and extracranial reference planes on the cephalograms which were taken while the head was in“Targetted Mirror Position”. The mean age for the total group was 21 years 11 months with a range between 19 years 1 months and 24 years 11 months and had well balanced faces and occlusions. Two lateral cephalograms were taken from each patient at 30 minutes intervals. A total of 40 cephalograms were maintained and twelve measurements were performed. Method Error Formula of Dahlberg (1940) and correlation analysis was applied on the values of SN/TV (Sella-Nasion/True Vertical) which was evaluted on the first and the second cephalograms: