Lisanslı yüzücülerde periodontal sağlığın incelenmesi
Periodontal Health in Competitive Swimmers
  1. Tez No: 267056
  2. Yazar: HAVVA SEDA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NEJAT ARPAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uzun süreler havuz suyu ile temas halinde bulunan lisanslı yüzücülerde havuz suyu ile ilişkili olarak iki oral durum görülmektedir. Bunlar dental erozyon ve ektrinsik dental renklenmedir. Birçok vakada ekstrinsik dental renklenmenin dental kalkulus ile beraber görüldüğü belirtilmiştir. Periodontal hastalık ve kalkulus arasında göz ardı edilemez bir ilişki vardır. Bu nedenle çalışmamızda lisanslı yüzücülerin kontrol grubunu ile kıyaslanarak periodontal sağlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır.Bir vaka-kontrol çalışması yürütülmüştür. Test grubunu yaşları 11?27 arasında değişen 217 yüzücü (99 bayan, 118 erkek) oluştururken; kontrol grubunu yaşları12?20 arasında değişen sporcu olmayan 191 kişi (109 bayan, 82 erkek) oluşturmuştur.Katılımcılara oral hijyen durumları, diş hekimine gitme sıklıkları, günlük çay, kahve tüketimleri, sigara kullanma, demir desteği amaçlı ilaç kullanma, vb. gibi özel durumlarını öğrenmeye yönelik soruların bulunduğu anket formları doldurtularak, klinik ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competitive swimmers, for several hours a week in contact with pool water, may develop two different types of pool water related oral conditions: Dental erosion and extrinsic dental staining. In most cases dental staining occurs with dental calculus. It?s obvious that there is a close relationship between dental calculus and periodontal diseases. From this point of view, the aim of this study was to asses the periodontal health in competitive swimmers compared with a nonsportsmen group.A case-control study was carried out. The test group consisted of 217 competitive swimmers (99 women, 118 men) with an age ranged of 11?27 years old. The control group consisted of 191 nonsportsmen (109 women, 82 men) with an age range of 12?20 years old.A questionnaire that included items about dental hygiene habits, daily consumption of coffee, tea, tobacco, intake of iron supplements during previous year, frequency of dental visits, etc. was answered by the participants. Then the following clinical parameters were evaluated in both groups: Plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing pocket dept (PPD), calculus index (CI), modified Lobene staining index (Global staining=GS).The result of this study showed that there was a significant difference in PI, GI and GS between two groups.