1622 tarihli Surre Defteri: Sultan I. Ahmed vakıflarından Mekke ve Medine'ye gönderilen surre
Surre registration dated 1622: The surre sent to Mecca and Medinah by the foundations of Sultan Ahmed I
- Tez No: 549052
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Surre, para kesesi anlamındadır. Haremeyn bölgesine (Mekke-Medine) gönderilecek para, zahire, kıymetli eşyalar keselere konulduğu için surre denilmiştir. Yola çıkışları için büyük alaylar tertip edilip, merasimler düzenlenmesi sebebiyle de Surre Alayı olarak adlandırılmışlardır. Yapılan bu yardımlar elbette ince elenip sık dokunmuştur. Kime ne kadar yardım yapılacağı önceden belirlenmiş, gidecek olan alayın başına surre emini tayin edilmiştir. Haremeyn bölgesinde sürreler dağıtılırken tek tek her bir kişi ve ne kadar yardım yapıldığı kayıt altına alınmıştır. Tutulan bu kayıt defterlerine Surre Defteri adı verilmiştir. Topkapı Sarayı Müzesi Emanet Hazinesi Kitaplığı'ndan temin ettiğimiz 1621-1622/1031 yılına ait surre defterinin transkripsiyonunu yaparak hangi amaçlarla, toplamda ne kadarlık yardım gönderildiği; gönderilen yardımların kimlere teslim edildiğini tespit etmeyi amaçladık. Defterde Sultan Ahmed Han Vakfından giden yardımların yanında Darü's-saade Ağası Hacı Mustafa Ağa vakfından, Cem Sultan'ın kızı Aişe Sultan vakfından ve Hurşid Hatun vakfından gönderilen yardımlar yer almaktadır. Osmanlı Devleti tarafından Haremeyn bölgesine gönderilen yardımlar Mekke ve Medine ahalisinin sevgi ve saygısını kazanmasına sebep olmuştur. Böylelikle Osmanlı'ya olan bağlılıkları uzun yıllar sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Surre means purse. It is called surre because money, purveyance and precious goods to be sent to the Haremeyn region (Mecca-Medina) was put in the sacs. Great regiments were arranged for their departures and they were called Surre Regiment because of the arrangement of ceremonies. These aids were of course made tiny distinctions. Surre's Emin were assigned to the head of regiment which would go. In the region of Haremeyn while the Surre was being distributed, each individual person and how much aid was provided were recorded. These recorded logbooks were called Surre book. Transcription of the Surre Book of 1621-1622/1031, which we obtained from the Topkapı Palace Museum, Treasury Library, for what purposes, how much help was sent in total; we aimed to determine who was sent the aid. In addition to the aid provided by the Sultan Ahmed Khan Foundation, the book included the aids sent from the Darü's-saade Hacı Mustafa Ağa Foundation, the daughter of Cem Sultan, Aişe Sultan Foundation and the Hurşid Hatun Foundation. The aid sent to the Haremeyn region by the Ottoman Empire caused the people of Mecca and Medina to gain their love and respect. Thus, their dependence to the Ottomans lasted for many years.