Suriyeli göçmen işçilerin inşaat sektöründe kayıt dışı istihdamı: Sivas örneği
Unregistered employment of Syrian migrant workers in the building sector: Sample of Sivas
  1. Tez No: 549051
  2. Yazar: NİHAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS BAŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Suriye'de yaşanan karışıklıklardan sonra yaşayanların ulus ötesi göçü, Dünya'yı son dönemde etkisi altına alan en büyük göç olayıdır. Türkiye stratejik konumu ve komşuluk ilişkileri sebebiyle Suriyeli göçmenlere kapılarını açmıştır. Ülke içerisine sayısal olarak farklı sayılarda dağılan göçmenlerin ise hayatta kalmak için işgücü piyasalarına girdiği görülmektedir. Genellikle enformel sektörlere rahatlıkla katıldıkları gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın amacı Suriyeli göçmen işçilerin inşaat sektöründe istihdamını Sivas ili üzerinden açıklamaya çalışmaktır. Bu amaç çerçevesinde inşaat sektöründe çalışan göçmen işçiler, göçmen işçileri istihdam eden işverenler ve taşeronlar ile yüz yüze görüşülmüştür. Çalışma bulgularına göre göçmen işçilerin, vasıfsız eleman ihtiyacından, ucuz işgücü ve sosyal güvenceden yoksun olmalarından dolayı inşaat sektöründe yer buldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The transnational migration of Syrian residents after the political turmoil is the most important migration event that has a widespread impact all over the world recently. Turkey has opened its door to Syrian refugees because of its neighborhood relations and strategic location. It is observed that refugees who are heterogeneously distributed across the country have penetrated the labor market. It is also known that they can easily find jobs in informal sectors. The aim of the study is to examine the employment of Syrian refugee workers in construction sector via the cases in the province of Sivas. To this end, refugee workers employed in the construction sector, their employers and subcontractors have been interviewed in-person. According to the findings of the face-to-face interviews, it is revealed that the factors led to the employment of refugees in the sector are as follows; the sector needs unskilled workers, the refugees provide low-cost labor and they are deprived of social protection.