Analyzing basic health indicators of Turkish health system according to nuts 1 classification in 2015
Türk sağlık sisteminin temel sağlık göstergelerinin ibbs 1 sınıflamasına göre 2015 yılı analizi
- Tez No: 549080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ŞENELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İstatistik, Science and Technology, Health Care Management, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sağlık, geçmişten günümüze çok önemli bir kavram olmakla birlikte bir toplumun gelişmişliğini belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Sağlık alanında beşeri ve maddi kaynakların verimli ve etkin bir şekilde kullanılması ve insanların sağlık hizmetlerinden hakkaniyetli yararlanması önemli bir konudur. Türkiyenin bölgeleri arasında sağlık kaynakları açısından dengesiz bir dağılım olduğu düşünülmektedir. Bu duruma paralel olarak, diğer üye ülkelerle kıyaslandığında, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi olan Türkiye, sağlık hizmeti sunumu ve sağlık hizmeti kaynakları açısından yetersiz bir düzeyde olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma, bu varsayımların cevaplarını bulmak için, sağlık sektörü ve onu oluşturan temel unsurları incelemektedir. Çalışmanın amaçlarından biri Türkiyenin İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırılması kullanılarak oluşturulmuş 12 bölgesi arasında benzerlikleri ve farklılıkları bulmaktır. Çalışma ayrıca, sağlık göstergeleri açısından Türkiye'nin OECD ülkeleri arasındaki sağlıktaki mevcut konumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda 2015 yılına ait Temel Sağlık Göstergelerini içeren 10 adet değişken belirlenmiştir. 2015 yılı verilerin seçilmesinin nedeni çalışmaya başlandığında hem yurt içi hemde uluslar arası alanda Türkiye'ye ait en güncel sağlık verilerinin 2015 yılına ait olmasıdır. Sağlık göstergeleri seçildikten sonra verilerle ilgili on dört hipotez oluşturuldu. Daha sonra bu hipotezler parametrik ve parametrik olmayan istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bunun yanında sağlığın ana bileşenleri olan sağlık insan kaynakları, sağlık finansmanı ve sağlık bilgi sistemleri konularına değinilerek Türkiye'nin hem kendi bölgeleri arasında hem uluslararası alanda sağlıktaki konumu sorgulanmıştır. Ayrıca Türkiye'nin bölgeleri arasında sosyo-ekonomik bakımından da karşılaştırma yapılmıştır. Çalışma bulguları, Türkiye'nin bölgeleri arasında sağlık hizmeti sunumunda eşitsizliklerin olduğunu göstermiştir. Bu sorunu çözmek için sağlık politikaları yenilenmeli ve geliştirilmelidir. Ayrıca, OECD ülkeleri arasında Türkiye, sağlıkta kullanılan kaynaklar açısından ciddi anlamda yetersiz kalmaktadır. Genel olarak, bu çalışma, Türkiye'de özellikle sağlık alanında, daha etkili ve yenilikçi bilişim sistemlerinin kullanılmasının önemli bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma, sağlık hizmeti sunumunun geliştirilmesine katkıda bulunmak isteyen yöneticiler ve karar vericiler ve akademisyenler için önemlidir.
Özet (Çeviri)
From past to present, health is one of the most important criteria determining the development of a society. Furthermore, the efficient and effective use of human and material resources in the health field and the equitable exploitation of health services by people is an important issue. Turkey in case of the point has unbalanced dispersion among its region in terms of the healthcare resources. In addition, among the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) members, Turkey is an insufficient level with regard to health service presentation and healthcare resources. To produce evidence on these assumptions, this study examines the differences and similarities among Turkey's 12 regions, which are created according to the Nomenclature of Territorial Units for Statistics System (NUTS). The study also aims to determine Turkey's health care position among the OECD countries in terms of the health indicators. In accordance with these purposes, 10 variables related to the basic health indicators for 2015 were determined. The reason for the selecting of the 2015 year data is that when this study was done, the most current data both domestic and international fields belonged to the year of the 2015. After health indicators were selected, 14 hypotheses related to the data were generated. Then these hypotheses were analyzed with parametric and nonparametric statistical methods. Besides, the main components of health, which are human resources in health, health financing, and health IS, have been examined for both the international arena and Turkey's NUTS 1 level arenas. Furthermore, comparisons were made in terms of the socio-economic situation of Turkey's NUTS 1 level regions. The study findings showed that there are inequalities in health service presentation among the regions of Turkey. Furthermore, Turkey among OECD countries remains inadequate in a serious sense in terms of the resources, which are used in health. In an overall manner, the study revealed that there is a vital need for using more effective and innovative information systems (IS), particularly health care IS in Turkey. This study's results will be important for managers, decision makers, and academics who want to contribute to the improvement of the healthcare service presentation.