Uluslararası siyasal iletişim faaliyetlerinin ülkelerin imaj ve algıları üzerindeki etkisi: Türkiye bursları ile İstanbul'da öğrenim gören öğrenciler üzerine bir inceleme
The effect of international political communication activities on the images and perceptions of countries: A research on students with Turkiye scholarships in İstanbul university
  1. Tez No: 549122
  2. Yazar: ELİF KAHRAMAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Siyasetin ve iletişimin bilimsellik kazanmasıyla birlikte kavramsallaşan siyasal iletişim; demokrasi pratiklerinin yaygınlaşması, dünya savaşlarının getirdiği yıkım ve küreselleşmenin etkileriyle birlikte ülkelerin yabancı kamularla iletişime geçmelerinin önemini vurgulayan kamu diplomasisi ile uluslararası bir boyut kazanmıştır. Böylece, uluslararası siyasal iletişim kavramı ortaya çıkmıştır. Uluslararası siyasal iletişim internet teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte, özellikle 2000'li yıllardan itibaren, uluslararası halkla ilişkiler, ülke imajı ve ülke markası kavramlarıyla birlikte anılmaya başlamıştır. Bütün bunların neticesinde eğitim, yatırım, turizm gibi alanlar önem kazanmaya başlamıştır. Bu tezin literatür taraması ile ilgili bölümlerinde yumuşak güç ve kamu diplomasisi kavramlarının halkla ilişkiler ve uluslararası eğitim ile ilişkisi tanımlanmakta, siyaset ve siyasal iletişim kavramları tanımlanarak uluslararası siyasal iletişim ve uluslararası halkla ilişkiler ile ilişkisi açıklanmaktadır. Buna ek olarak, marka kavramı ile birlikte ülke markası kavramı ele alınmakta ve ülke imajı yönetimi ile ilişkisi açığa çıkarılmaktadır. Ayrıca, ülke imajı ve ülke kişiliği ölçüm literatürü ortaya konmaktadır. Bu tezin problemi eğitim ile ülke imajı arasındaki ilişkinin varlığını ortaya koymaktır. Bu tez çalışmasında Alexander Buhmann'ın 4 Boyutlu Ülke İmajı Ölçeği Türkçe'ye uyarlanmıştır. Türkiye Bursları ile İstanbul Üniversitesi'ne eğitime gelen 244 öğrenci üzerinden 4 Boyutlu Ülke İmajı Ölçeği ve Murat Aktan tarafından Türkçe'ye uyarlanan Alain d'Astous ve Lilia Boujbel'in Ülke Kişiliği Ölçeği'nin bulunduğu anket uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamanın sonucunda, SPSS programı kullanılarak betimsel istatistik analizi, korelasyon analizi, t-test ve tek faktörlü varyans analizleri (ANOVA) yapılmıştır. Sonuç olarak, eğitim ile ülke imajı arasında bir ilişkinin var olduğu ve uluslararası eğitimin önemli bir uluslararası siyasal iletişim faaliyeti olduğu ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
As soon as politics and communication were regarded as scientific disciplines, political communication was conceptualized. Political communication has gained international dimension with public diplomacy, which underlines the importance of countries' communication with foreign publics, especially after democratic practices became widespread, as a consequence of the destruction of world wars and the effect of globalization. Consequently, international political communication emerged as a concept. Starting from 2000s, international political communication has been mentioned along with international public relations, country image, and nation branding concepts, with the help of advanced internet technologies. Thus, fields such as education, investment, and tourism have gained importance. In literature review part of the thesis, the relation between soft power and public diplomacy concepts were defined, and the connection between international political communication and international public relations were presented through the description of politics and political communication concepts. In addition, the concept of nation branding was discussed with branding concept and the relation between country image management was provided. Furthermore, the literature of country image and country personality was presented. The main problem, which this thesis tackled to solve, was to display the relation between education and country image. In this thesis, Alexander Buhmann's 4 Dimensional Country Image Scale was adapted to Turkish. The survey with two scales as, 4 Dimensional Country Image Scale and Alain d'Astous ve Lilia Boujbel's Country Personality Scale, which was adapted to Turkish by Murat Aktan, was applied to 244 students in Istanbul University with Turkiye Scholarships. Descriptive statistics, correlation analysis, t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were utilized to test the results via SPSS program. As a result, the relation between education and country image is displayed and international education's being an important international political communication application is presented.