Global economic policy uncertainty and its effects on selected emerging market countries
Küresel ekonomi politikalarında belirsizlik ve seçilmiş gelişmekte olan ülkelere etkisi
- Tez No: 549131
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Ekonomi politikalarındaki belirsizlik modern yönetim bilimleri, ekonomi ve finans alanlarında geniş bir tartışma konusu olarak görülmektedir. Yönetim bilimleri perspektifinden işletmelerin dış çevresiyle ilişkisini başarılı bir şekilde yönetmesi iyi yönetişimi sağlamanın bir unsuru olarak görülmektedir. Buna ek olarak özellikle makro ekonomistler enflasyon, döviz kurları ve büyüme oranları kaynaklı belirsizlikler ile ilgilenmekte, finansçılar ise finans ve büyüme ilişkisi bağlamında belirsizlikleri ele almaktadır. Özellikle küresel kriz sonrası dönemde, ekonomi politikalarındaki belirsizliğin ölçülmesi için yeni araç arayışı hız kazanmaya başlamıştır. Bu bağlamda Baker, Bloom ve Davis (2013) tarafından geliştirilen Küresel Ekonomi Politikaları Belirsizlik Endeksi finansal ve reel açıdan ekonomi politikalarındaki belirsizliğin anlaşılması için sıkça kullanılan bir araç haline gelmiştir. Çeşitli ülkelerin önemli gazetelerinden belirli kelimelerin taranmasına yönelik bir metin analizine dayanmakta olan bu endeksin en önemli yönü hem medyada hem de akademik çalışmalarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılması olmuştur. Buna ilaveten, Küresel Ekonomi Politikaları Belirsizlik Endeksi halka açık ve uzun dönemli yüksek frekanslı bir veri tabanı sağlamaktadır. Bu durum bu endeksi baz alan çok sayıda endeksin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu tezde, ekonomi politikalarındaki belirsizliğin etkilerini gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarına etkisi on iki ülke örneklemi ile Panel Var modeli çerçevesinde ele alınacaktır. Tezin temel bulgularına göre, ekonomi politikalarındaki belirsizlik, hisse senedi piyasalarını olumsuz etkilemekte, getiri eğrisini yapaylaştırmakta ve nominal kur oranlarının değer kaybetmesine yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic policy uncertainty is a widespread debate area in the modern management, economics and finance. In the management perspective, understanding of organizational environment is one of the key contributor to good governance. In addition to this, macroeconomist focus on some kind of uncertainties such as inflation uncertainty, exchange rate uncertainty and growth rate uncertainty on the way of sustainable growth. As for financial side, the finance – growth nexus cannot separable from uncertainties around the environment. In recent years especially aftermath of global financial crisis, there has been a common search for novel measurement tool of economic policy uncertainty. Meanwhile, Global Economic Policy Uncertainty Index which is constructed by Baker, Bloom and Davis (2013) became a popular tool in order the grasp the impact of uncertainty both financial and real side of economy. Their method base upon text analysis via word searching from major newspapers of a selected country. The most prominent feature of the index is that its appearance in the media and academic papers. In addition to this, The Global Economic Policy Uncertainty Index provides high frequent and publicly available long span data. Therefore, there are other types of indices which use as a base of it. Although, there are ample of works concentrate on the influence on economic policy uncertainty in the literature, we focus on emerging market side of these effects. With this regard, we use a Panel VAR model with a sample of twelve countries and their financial variables. According to the model results, economic policy uncertainty impacts stock markets negatively, flattens the yield curve and depreciates the nominal currency.