Kobay kulak zarı kronik perforasyonlarının iyileştirilmesinde basic-fibroblast growth faktör etkisinin araştırılması
- Tez No: 54917
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Kulak zan perforasyonlan ile otolojik pratikte sık karşılaşılır. Kronik nitelik kazanan kulak zan perforasyonlannın kapatılması için timpanoplasti ameliyatlannın yapılması gerekir. Bu ameliyatlar oldukça pahalı, zaman alıcı, işgücü ve yatak işgaline yol açan, özel ekipman ve deneyim gerektiren ameliyatlardır. Kulak zan perforasyonu gibi çok görülen bir durumun tedavisinde kolay, çabuk uygulanabilen, ucuz, işgücü ve yatak işgaline yol açmayan daha basit yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı karşılamak üzere bazı biyoaktif maddelerin perforasyon kapatılmasındaki rolü çeşitli çalışmalarda incelenmektedir. Bu çalışmada da basic-Fibroblast Growth Faktör'ün (b-FGF) kronik kulak zan perforasyonlan ve onlann kapatılması üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu maksatla 15 kobayda oluşturulan 30 kronik kulak zan perforasyonundan 15'inde basic-Fibroblast Growth Faktör'ün etkisi araştınlırken diğer 15 'i de kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Basic-Fibroblast Growth Faktör, perforasyon üzerine 400 ngr/gün olarak 4 kez uygulanmış, bu sıradaki makroskobik gelişmeler izlenmiştir. İlk uygulamayı takip eden yirminci günde kobaylar dekapite edilerek kulak zarlanndaki histolojik değişiklikler incelenmiştir. Enfeksiyondan korunmak amacıyla 0. 125 mg / kg-gün trimetoprium + sulfametaksazol tek dozda verilmiştir. Kontrol grubunda sponton kapanma gösteren 5 perforasyona karşılık basic- Fibroblast Growth Faktör (b-FGF) uygulanan 15 kulağın 14'ünde perforasyonun kapandığı gözlenmiştir. Histolojik kesitlerde kulak zarının fibroz ve epitelyal tabakalannda kalınlaşma, fibroblast ve konnektif doku yoğunluğunda artma ve yeni damar oluşumlannın meydana geldiği görülmüştür. Bu bulgularla basic-Fibroblast Growth Faktör'ün (b-FGF) kronik kulak zan perforasyonlannın kapatılmasında daha basit bir yöntem olarak kullanılabileceği, bunun için uygulamada doz standardizasyonu ve insan kulağına güvenli geçiş çalışmalan yapılması gerektiği kanısına vanlmıştır. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Effects of Basic-Fibroblast Growth Factor on the Healing Process of Tympanic Membrane Perforations in an Animal Model”Tympanic membrane perforation is very common in otological practice. It is essential that chronic tympanic membrane perforations should be closed with any kind of tympanoplasty operations. These procedures are quite expensive, time and labor consuming and also it requires hospitalization, experienced staff and equipment. We need simple procedures for the treatment of perforations which are easy to perform, practical and cost effective. These techniques must exclude long hospitalization time and excessive labor. In order to satisfy these demands the role of some bioactive materials on the restoration of tympanic membrane perforations are being investigated in various studies. In this study, we examined the effect of b-FGF on chronic tympanic membrane perforations and its treatment. For this purpose we performed 30 chronic tympanic membrane perforations in 15 guinea pigs so that 15 of them were served as control group, 15 were those on which we examined the effect of b-FGF. B-FGF was applied on perforations. 4x400 ngr/day, on days 0,3, 5 and 7. Mean while macroscopic improvements were followed along 20 days after the first application. The guinea pigs were administrated single dose im. 0.125 mg / kg-day trimethoprim + sulfamethoxazole combination on manipulation days aimed to keep them from infection onset. Although we observed 5 spontaneous closure in control group, 14 of the 15 b-FGF treated timpanic membrane reached to complete closure. In histologic evaluation of the timpanic membrane sections, we observed the tickhening of fibrous and epithelial layers, increasement of fibroblast and connective tissue and neovascularization. 37Concerning the findings at the end of this study, it is concluded that b-FGF can be used as a simple procedure to close the tympanic membrane. For this purpose further studies should be implemented for the dosage standardization and for the revealing the securness on human ears. 38