Ototopikal siprofloksasinin kullanımının ototoksitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of ototoxicity of ototopical ciprofloxacin application
  1. Tez No: 54918
  2. Yazar: GÖKHAN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN CANDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
VI. ÖZET Günümüzde ototopikal olarak kullanılan preparatlann çoğu, değişen derecelerde ototoksik potansiyele sahip bileşikler içerirler. Otologlar bu sorunu çözmek amacıyla, uygun antimikrobiyal spektruma sahip, ototoksisite riski olmayan, alternatif bir topikal antibiyotik preparat bulunmasına yönelik araştırmalarını aralıksız olarak sürdürmektedirler. Dokulara hızlı ve yüksek konsantrasyonlarda yayılımı ve antibakteryel spektrumu ile, siprofloksasin KSOM'nın lokal tedavisinde ideal bir ajandır. Sunulan çalışmada, kobaylarda ototopikal siprofloksasin uygulamasının ototoksisitesi, elektrofizyobjik (TEOAE) ve morfolojik (SEM) yöntemler birlikte kullanılarak araştırıldı. Transbullar yaklaşımla bulla açıldı ve işitme fonksiyonu, damla uygulamasından önce ve sonra uygulanan TEOAE testi ile kontrol edildi. Damla uygulanmasından önce kulakların %53'ünde TEOAE dalgası tespit edilebildi. Kobaylar üç gruba aynldı ve I. Grupta negatif kontrol olarak %0.09 sodyum klorür, II. Grupta pozitif kontrol grubu olarak neomisin sülfat (lOmg./ml.) + polimiksîn B (20000 U/ml.) ve III. Grupta siprofloksasin (250 ug./ml.), 14 gün süreyle günde iki kez direkt orta kulak boşluğuna uygulandı. Son uygulamadan 48 saat sonra, serum fizyolojik ve neomisin +polimiksin B gruplarında TEOAE'lar kaydedilmedi. Siprofloksasin grubunda daha önce emisyon kaydedilen kulaklardan sadece bir tanesinde TEOAE görüldü. TEOAE testini takiben koklealar çıkarıldı ve Korti organian SEM ile incelendi. Neomisin+polimiksin B uygulaması tüm koklea boyunca, iç ve dış saçlı hücrelerin tamamında ileri derecede dejenerasyona yol açtı. Siprofloksasin ve serum fizyolojik uygulanan kulaklarda belirgin saçlı hücre kaybı gözlenmedi. Bu çalışmanın sonucunda; 1. Hem siprofloksasinin hem de serum fizyolojiğin kobay orta kulak boşluğuna uygulanmasının yapısal dejenerasyonlara yol açmadığı tespit edildi. 2. Cerrahi girişim ve/veya ototopikal preparatiar kobaylarda orta kulak patolojisine yol açabileceğinden ototoksisite değerlendirilmesinde TEOAE uygun bir ölçüm tekniği olarak düşünülmemelidir. 61
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY Many of preparations currently available for ototopical use contain differentiated intensities of potentially ototoxic ingredients. Otologs are continually seeking to find an alternative ottopical antibiotic preparation with an appropriate antimicrobial spectrum and no risk of ototoxicity to treat this common problem. Considering also the rapid tissue distribution with high concentrations and antimicrobial spectrum, Ciprofloxacin can be proposed to be ideal agent for the local treatment of CSOM. The present study was undertaken by combining electrophysiologic (TEOAE) and morphologic SEM) methods to investigate the ototoxicity of ototopical ciprofloxacin application in guinea pigs. Bullae was opened by transbullar approach and the hearing function was controlled by means of TEOAE before and after instillation. The wave of the TEOAE could be detected from 15 of 28 ears (53%) before instillation.Guinea pigs were divided into three groups and received 0.9% sodium chloride in group I as negative control; neomycin sulfate (10 mg/ml.) + polymyxin B (20000 U./ml.) in group II as positive control and ciprofloxacin (250 ug./ml.) in group III by direct application to the middle ear space twice a day for 14 consecutive days. 48 hours later after the last application, no TEOAEs were recorded in saline and neomycin + polymyxin B groups. Only one of the ears which emissions were recorded before, was seen TEOAE in ciprofloxacin group. Cochleas were removed after analysis of TEOAE and Corti organs were examined with SEM. Application of neomycin+potymyxin B resulted in severe degeneration of all inner and outer hair cells throughout the cochlea. No significant hair cell loss was seen in the ciprofloxacin and saline treated ears. The results of this study indicated that; 1. Neither ciprofloxacin nor saline cause either structural degenerations following repeated application to the middle ear space of guinea pigs. 2. Surgery and/or ototopical preparations can cause middle ear pathology in guinea pigs, hence TEOAE should not be proposed as an appropriate measuring method in ototoxic consideration. 62