Din ve ideoloji bağlamında Nurettin Topçu ile Roger Garaudy'nin sosyalizm ve İslam algısı
Nurettin Topçu and Roger Garaudy's perceptions of socialism and İslam in the context of religion and ideology
- Tez No: 549182
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İdeoloji kavramı ortaya çıktığı 19. yüzyıldan itibaren farklı Sosyal Bilim disiplininin araştırma konusu olmuştur. İdeolojiler insana ve topluma hazır yaşam biçimi ve düşünce kalıpları sağlama iddiasındadırlar. Bu kalıplar üzerinden bireyi ikna etme kaygısı taşırlar. Semavi bir içeriğe sahip olsun ya da olmasın dinler de tıpkı ideolojiler gibi yaşama biçimi ve düşünce kalıpları sunarlar. Bu nedenle din ve ideolojiler benzer nitelik taşırlar ancak bu benzerlik ilişkisi din ve ideoloji arasında bir aynilik olduğu sonucu doğurmaz. Bu çalışmada din ve ideoloji arasındaki bu ilişki İslam ve sosyalizm kavramları üzerinden ele alınarak Nurettin Topçu ve Roger Garaudy'nin İslam ve sosyalizm görüşleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of ideology has been the subject of different social science disciplines since the 19th century when this concept first emerged. Ideologies claim to provide on hand lifestyle and thought patterns for people and societies. They are concerned about persuading the individual through these patterns. Whether they have a heavenly content or not, religions also offer lifestyle and thought patterns, just like ideologies. For this reason, religions and ideologies are of similar nature, but this similarity does not necessarily lead to the sameness of religion and ideology. In this study, this relationship between religion and ideolgy was discussed through the concepts of Islam and socialism and the views of Nurettin Topçu and Roger Garaudy regarding Islam and socialism were examined and compared.