Kur'ân'ı Kerîm'de Kâbe
Kaaba in Koran
- Tez No: 549201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kâbe, kelime olarak“ ka'b”kökünden gelen özel bir isimdir. Ka'b ise dört köşeli veya küp şeklinde olmak, dört köşe ev, yüksek olmak, tomurcuklanmak anlamlarına gelmektedir. Kâbe'ye bu ismin verilme nedenin dörtgen biçiminde, tümsek, ortada ve yüksek olması gösterilmektedir. Kutsal mekân Kâbe'nin başlangıcı ilk insan olan Hz. Âdem'e hatta öncesinde Meleklerin tavaf etmesine uzanan tarihi sürece dayanmaktadır. Peygamberlerinde inşa faaliyetlerinde bulunduğu anlatılmaktadır. Kâbe'nin çeşitli inşa faaliyetlerinin olduğu, Kur'ân'da ise Hz. İbrâhim ile yeniden inşa edildiği aktarılmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm'e göre Kâbe'nin İslam öncesinde insanlar tarafından kutsal sayıldığı ve orada hac, kurban vb. ibadetlerin yapıldığı, ancak zamanla bu ibadetlerde asıl gayesinden kopularak şirke kadar gidildiği aktarılmaktadır. Hatta ekonominin merkezi sayılması ile, mevsimlerin ekonomiye olumsuz tesir etmemesi için Allah'ın aylarının yerini bile değiştirmeye kalktıkları bilgisine yer verilmektedir. Kur'ân'a göre İslam ile beraber Kâbe, özellikle kıble olarak tayin edilmiştir. Milyonlarca müslümanın bir araya geldiği, yapılan ibadetlerin ana merkezi olarak ölçü alınan Kâbe, İslam'ın en önemli şiârı mübarek bir mekan vasfına sahip olmuştur. Bu özelliği kıyamete kadar da kendisinde hâsıl olacaktır.
Özet (Çeviri)
Kaaba is proper noun coming from the root of ka'b. Ka'b means tetragon or being cube-form, square house, being high and budding. It is shown that the reason of calling this name is being quadrangler, gibbous, medial and high. The beginning of sacred space ,Kaaba, is dated the age of first human ,prophet Adem ,even before him, and the historical process of being traced that the angels circumambulated the kaaba .It is explained that the prophets engaged in activities of construction on Kaaba and there were various activities of the construction.In the Koran,it is explained that Kaaba is reconstructed by prophet İbrahim. Accordin to Koran, Kaaba was accepted as a sacred place before Islam. People worshiped such as fasting, hajj ect. but they shirked by deviating from their avey in process of time. Moreover, it is told that people tried to change the sequence of months, because season didn't affect to economy negatively. According to Koran, Kaaba was determined as kiblah with İslam, Kaaba where millions of people come centre of worships. Had the qualification of a sacred place in İslam.This qualification is going to be same until the doomsday.