Gümüşhane ili içme suyunu karşılayacak Bahçecik barajını besleyen Şenkale ve Şöbet derelerinin su kalitesinin araştırılması
The invenstigation of water quality of Senkale and Sobet creeks feeding Bahcecik dam to supply with the drinking water of Gumuşhane province
  1. Tez No: 549212
  2. Yazar: VOLKAN OSKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER KUŞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnsanlığın hayatını sürdürebilmesi ve uygun yaşam şartlarını sağlayabilmesi için su miktarı hayati öneme sahiptir. Fakat son yüzyılın en büyük problemlerinden birinin su kıtlığı olacağı tahmin edilmektedir. Su kıtlığı kullanılabilir suyun nüfusa oranı ile doğrudan ilişkilidir. Günümüzde su miktarının yanı sıra kalitesinin değerlendirilmesi artık kaçınılmazdır. Bu çalışmada Gümüşhane İli İçme Suyunu karşılayacak Bahçecik Barajını besleyecek olan yerüstü su kaynaklarından 2016, 2017 ve 2018 yılları boyunca aylık numuneler alınmış ve uluslararası standartlara uygun parametrelerden Sıcaklık, pH, Renk, EC, DO, AKM, KOİ, BOİ5, Azot Grubu, TOK, Fosfor Grubu, Anyon Grubu, Katyon Grubu, Yağ ve Gres, MMAM, CN, Fenoller, Hidrokarbonlar, PAH, Toplam Pestisit, Ağır Metaller (Al, Fe, Mn, Se, Cu, Zn, B, Co, Ni, As, Cd, Cr, Pb, Hg, Ba) analizleri yapılmış ve değerlendirilme aşaması ulusal su yönetmeliklerinde yer alan Hazen istatiksel yöntemle de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The amount of water is vital for humanity to survive and to provide suitable living conditions. However, one of the biggest problems of the last century is estimated to be water scarcity. Water scarcity is directly related to the ratio of usable water to population. Today, the quality of water as well as the evaluation of the quality is now inevitable. In the study, monthly samples were taken during the years of 2016, 2017 and 2018 from the above mentioned water resources which will feed the Bahçecik Dam to supply with the drinking water of Gümüşhane Province. The parameters according to international standards such as temperature, pH, Color, EC, DO, AKM, COD, BOD5, Nitrogen Group, TOC, Phosphorus Group, Anion Group, Cation Group, Oil and Grease, MMAM, CN, Phenols, Hydrocarbons, PAHs, Total Pesticides, Heavy Metals (Al, Fe, Mn, Se, Cu, Zn, B, Co, Ni, As, Cd, Cr, Pb, Hg, Ba) have been analyzed. The evaluation phase has also been examined by Hazen statistical method included in national water regulations.