Ortaokul öğrencilerinin kesirler konusunda temsiller arası geçişleri
Transition between the represantions of middle school students in term of fractions
  1. Tez No: 549213
  2. Yazar: ECEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada amaçlanan ortaokul öğrencilerinin kesirler konusunda kullandıkları temsiller ve temsiller arası geçişlerini ortaya koymaktır. Araştırma, Zonguldak İlinin Kilimli İlçesinde bulunan bir devlet okulundaki 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan toplam 131 kişi ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan ve öğrencilerin cevaplarını kendilerinin oluşturduğu 8 soruluk uygulama formu kullanılmıştır. Çalışma, öğrencilerin kesirli sayılarda kullandıkları temsilleri ve temsiller arası geçişlerini detaylı bir şekilde ortaya koyan bir durum çalışmasıdır ve nitel yöntem kullanılmıştır. Oluşturulan uygulama formu, pilot çalışma olarak Zonguldak'ın Kilimli ve Kozlu İlçelerinden seçilen 2 devlet okulundan 6,7 ve 8.sınıflardan rastgele seçilmiş birer şubeye uygulanmış ve forma eklenen soruların amaca hizmet ettiği görülmüştür. Veriler analiz edilirken, betimsel analiz yapılmış ve oluşturulan temalar, dilbilimsel, görsel ve sembolik temsil bağlamında analiz yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin görsel temsili, diğer temsil türlerine göre daha çok kullanıldıkları görülmektedir. Görsel temsil kullanımında ise bölge modeli en çok tercih edilen model olarak ortaya çıkarken, çizgi modeli ise hiç tercih edilmeyen model olmuştur. Çizgi modeli ile ilgili olan uygulamalarda da cevaplanma oranı oldukça düşüktür. Sembolik temsil kullanımı ise, öğrencilerin en çok zorluk yaşadıkları temsil biçimi olmuştur. Analizler sonucunda, ortaya çıkan bir başka durum ise, öğrencilerin temsilleri ayrı ayrı bildikleri, ancak temsiller arasında geçiş yaparken zorluk yaşamalarıdır. Öğrencilerin en çok kullandıkları temsil çeşidi de temsiller arası geçişlerine etki etmektedir. Ayrıca öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu, temsilleri istenilen sonuca ulaştıran bir araçtan çok, amaç olarak görmektedirler. Bu da öğrencilerde, herhangi bir temsil kullandıklarında, istenilen cevaba ulaştıklarını düşünmelerine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal representations used by the middle school students in terms of fractional numbers and the transitions between the representations. The study was carried out with a total of 131 people consisting of 6th, 7th and 8th grade students in a public school in Kilimli District of Zonguldak. A 8-question application form, which was prepared by the researcher and students were expected to write the answers themselves, was used as the data collection tool. The study is a case study revealing representations used by the students in terms of fractional numbers and transitions between the representations in detail and the qualitative method was used in this study. The application form was applied to one each branch of all 6th, 7th and 8th grades randomly selected from 2 state schools in Kilimli and Kozlu districts of Zonguldak and the questions added to the form were seen to serve the purpose. While the data were being analyzed, descriptive analysis was made and the formed themes were analyzed in terms of linguistic, visual and symbolic representation. As a result of the analysis of the data obtained, it is seen that the visual representation is used more than the other types of representation by the students. In the use of visual representation, the region model is the most preferred model, whereas the line model is the model that is not preferred at all. The response rate is very low in applications related to the line model. The use of symbolic representation has been the type of representation in which students experience the most difficulties. As a result of the analyzes, another situation occurring is that the students know the representations separately, but they have difficulty in switching between the representations. The most common type of representation used by the students affects the transitions between representations. In addition, the vast majority of students see the representations as a goal rather than a means to reach the desired result. This causes the students to think that they have reached the desired answer when they use any representation.