LA-Γ-yarıgruplar ve LA-Γ-yarı hiper gruplarda genelleştirilmiş bulanık kaba kümeler
Generalized fuzzy rough sets in LA-Γ-semigroups and LA-Γ-semihypergroups
  1. Tez No: 549218
  2. Yazar: KÜBRA EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması genelleştirilmiş bulanık yaklaşım uzayları ile ilgilidir. Bu çalışmada bulanık küme değerli LA-Γ-yarıgrup homomorfisi kavramını tanımlayacağız ve onların bazı özelliklerine değineceğiz. Ayrıca LA-Γ-yarıgruplar üzerine inşa edilmiş ve bulanık küme değerli LA-Γ-yarıgrup homomorfisi ile üretilmiş bir genelleştirilmiş bulanık yaklaşım uzayının alt ve üst yaklaşımlarının çeşitli özelliklerini araştıracağız. Özellikle, bu yaklaşımlar altında bazı özelliklerin korunması açısından bulanık alt kümelerin bazı cebirsel özelliklerine odaklanacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis is related to generalized fuzzy approximation spaces. In this paper we define the concept of fuzzy set valued homomorphism of LA-Γ-semigroups and mention some features of them. We also investigate some properties of the lower and upper approximations of a generalized fuzzy approximation space constructed on LA-Γ-semigroups and derived by fuzzy set valued homomorphism of LA-Γ-semigroups. Especially, we focus on some algebraic properties of fuzzy subsets in terms of protection of some properties under these approximations.