Azotlu gübre dozlarının bazı tek yıllık çim (Lolium multiflorum L.) çeşitlerinin ot verimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of nitrogen fertilizer doses on the yield and quality of some ryegrass (Lolium multiflorum L.) species
  1. Tez No: 549232
  2. Yazar: MERVE PAK ÖRÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, Isparta ekolojik koşullarında 7 farklı azot dozunun (0, 5, 10, 15, 20, 25 ve 30 kg/da) bazı tek yıllık çeşitlerinin (Alberto, Devis ve Baqueano) ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla 2017-2018 vejetasyon döneminde Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Tarımsal Eğitim, Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Deneme, tesadüf bloklarında faktöriyel deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki boyu, sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF ve NDF oranları incelenmiştir. Ortalama sonuçlara göre, azot dozu arttıkça bitki boyu, sap kalınlığı, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi artarken, ADF ve NDF oranları azalmıştır. Çeşitler arasındaki farklılık incelendiğinde ise bitki boyu bakımından Devis (93.34 cm), sap kalınlığı bakımından Alberto (3.21 mm), ham protein verimi bakımından ise Baqueano (105.09 kg/da) ve Alberto (92.97 kg/da) çeşitleri, ADF ve NDF oranları bakımından Devis ve Baqueano çeşitleri daha yüksek değerlere sahip olurken, kuru ot verimi ve ham protein verimi bakımından çeşitler arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of seven different nitrogen doses (0, 50, 100, 150, 200, 250 and 300 kg ha-1) on the yield and quality of some annual ryegrass species (Alberto, Devis and Baqueano) at the experimental area of Agricultural Faculty of Isparta University Of Apllied Science under Isparta ecological conditions in 2017-2018 vegetation period. This research was conducted in randomized block design with three replication. Plant height, stem thickness, green forage yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield, ADF and NDF ratios were investigated. According to results nitrogen applications increased plant height, stem thickness, green forage yield, hay yield, crude protein ratio, crude protein yield while it decreased ADF and NDF ratios. In terms of plant height, Devis (93.34 cm) in terms of plant height, Alberto (3.21 mm) in terms of stem thickness, Baqueano (105.09 kg / da) and Alberto (92.97 kg / da) varieties in terms of crude protein yield, in terms of ADF and NDF ratios Devis and Baqueano varieties have higher values, while hay yield and crude protein yield were not found statistically different between varieties.