Mersin yöresine ait türkülerin keman eğitiminde kullanılabilirliği
The usability of Turkishs in Mersin region in violin education
- Tez No: 549242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmanın temel amacı Mersin yöresine ait türkülerin keman eğitiminde kullanılabilirliğini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda TRT repertuarında kayıtlı ve TRT repertuarında yer alan Mersin yöresine ait türküler incelenmiş ve incelenen bu türküler içerisinde 30 adet Mersin (Mersin Merkez: 2, Mut: 6, Anamur: 1, Silifke: 21 olmak üzere toplamda 30) yöresine ait türküden bir örneklem gurubu oluşturularak araştırmaya dahil edilmiştir. Örneklem grubuna dahil edilen Mersin yöresine ait türküler üzerinde yay teknikleri, parmak numaraları, konum geçişleri ile ilgili çalışmalar yapılmış, ayrıca örneklem grubuna dahil edilen türkülerin ezgisel, makamsal ve ritmik yapıları incelenmiş, türkülerin keman eğitimindeki sağ el (yay) ve sol el tekniklerine göre seslendirilmesi sırasında karşılaşılan zorlukları ortaya çıkarılarak, keman eğitiminde kullanılabilirliliğini artırmak amaçlanmıştır. Araştırma betimsel nitelikte olup veri toplamak için kaynak taraması yapılarak, Mersin yöresine ait türkülerin kayıtlarına ve belgelerine ait kaynaklara ulaşılmıştır. Araştırmada konusu geçen türkülerin incelenmesi sırasında nitel araştırma yöntemlerinden ''içerik analiz modeli''de kullanılmıştır. Sonrasında verilerin analiz edilerek ortaya çıkan bulgular tablo ve grafiklerle açıklanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the usability of folk songs belonging to Mersin region in violin education. For this purpose, folk songs belonging to Mersin and its region which are recorded in TRT repertoire and included in TRT repertoire were examined and 30 samples of folk songs (Mersin Center: 2, Mut: 6, Anamur: 1, Silifke: 21 in total 30) as a sample group of folk songs belonging to the region was formed and included in the research. In this sample group, the studies on bow techniques, finger numbers and position transitions were made on the folk songs belonging to Mersin region, and the melodies, folkloric and rhythmic structures of folk songs included in the sample group were examined. It was aimed to increase the usability of violin in the violin education by revealing the difficulties encountered during the vocalization of the songs according to the right hand (bow) and left hand techniques. The research was descriptive and a source search was managed to collect the data and the records of the records and documents of the folk songs of the Mersin region were obtained.During the examination of the folk songs mentioned in the research ;from the methods of qualitative research which is the content analysis model were used as well.After the analysis of the data, the findings are explained and interpreted by charts and graphics.