Ceza yargılamasında savunma hakkının sınırlandırılması
Restricting the right of defence in criminal procedure
- Tez No: 549241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURSAL CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ceza muhakemesi süjesi olan sanığın temel hakkı olan savunma hakkı, adil yargılanmanın bir gereğidir. Savunma hakkının kısıtlanması yargılamayı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, savunma hakkının sınırlandırılması olarak adlandırdığımız durumun ceza muhakemesi hukukunun esasları çerçevesinde değerlendirilmesidir. İşbu çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde savunma hakkının hukuki niteliği, tarihçesi ve adil yargılanma hakkı kapsamında nasıl kullanılması gerektiği konuları incelenmiştir. Ayrıca savunma hakkına ilişkin, karşılaştırmalı hukuktaki ve Türk ceza adaleti sistemindeki düzenlemeler ele alınmıştır. Savunma hakkı, kavramsal çerçevede tartışılmış ve unsurları Türk Hukuku ve mevzuatı bakımından da irdelenerek açıklanmıştır.“Savunma Hakkının Kısıtlanmasının Sonuçları”başlığını taşıyan ikinci bölümde, savunma hakkının ihlali halinde hangi yollara başvurulabileceği ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu noktada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, çalışmanın ana eksenini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The right of defence which is the fundamental right of the defendant, is a requirement of right to a fair trial. If the right of defence is restricted, the trial will be affected negatively. The aim of this thesis, is to evalute the term, namely;“restricting the right of defence”, in the extent of criminal procedure law. This thesis has two chapters. In the first chapter, we examined legal qualifications and history of the right of defence and how it should be used within the scope of the right to a fair trial. Additionally, regulations on the right of defence in the Turkish Criminal Justice System and comparative law are studied. The right of defence has been studied as conceptual framework and its facts have been examined by in terms of Turkish Law and its legislation. In the second and final chapter, namely“consequences of restricting the right of defence”, in case of violating the right of defence, legal avenues are examined in detail. At this point, the decisions of the European Court of Human Rights was constituted the main axis of this work.