Saraybosna İsa Bey külliyesi
Sarajevo İsa Bey's complex
  1. Tez No: 549245
  2. Yazar: EYUP UTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Saraybosna İsa Bey Külliyesi adlı çalışmamızda, Erken Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan külliyenin, mimari ve süsleme özellikleri incelenmiş ve mevcut birimleri tespit edilmiştir. Anadolu'daki erken devir Osmanlı mimarisinden örneklerle benzerliklerine değinilmiş, farklı yönleri karşılaştırılmıştır. Çalışmamız, Balkanlardaki en önemli baş şehirlerden biri olan Saraybosna'da, Fatih Sultan Mehmet adına yaptırılan ve bizzat kendisine hediye edilen bu önemli yapı ile ilgili geniş kapsamlı ilk araştırmadır. Amacımız toplu şekilde belgelenmemiş bu külliyenin, günümüzde mevcut olmayan yapılarıyla beraber kayıt altına alınmasıdır. Arşiv taramaları, resmi yenileme kayıtları, Avusturya-Macaristan arşiv belgeleri, Osmanlı Vakıf kayıtları, bölge üzerine yapılmış araştırmalar ve seyahatnameler ışığında hazırladığımız bu çalışmamızın, ileriki zamanlarda yapılacak araştırmalar ile eksikliklerimizin giderileceği ümidiyle, tüm araştırmacılara katkı sağlamasını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Sarajevo in the work called Isa Bey Complex, The architectural and ornamental features of the complex, which was built in the early Ottoman period, were examined and existing units were identified.The similarities with the examples in the early period Ottoman architecture in Anatolia were mentioned and their different aspects were compared. Our study is the first comprehensive survey of this important structure in Sarajevo, one of the most important chief cities in the Balkans, in the name of Fatih Sultan Mehmet. Our aim is to record this complex, which is not documented collectively, together with the structures that are not available today. We hope that this study, which we prepared in the light of archival surveys, official renewal registrations, Austrian-Hungarian archival documents, Ottoman Foundation records, researches and travels made on the region, will contribute to all researchers with the hope that our deficiencies will be solved through future researches.