İntrakranial kanamalarda bilgisayarlı tomografi ve manyetik resonans görüntülemenin tanı değeri
- Tez No: 54925
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç; intrakranial kanamaların saptanmasında BT ve MRG'nin tanı değerini belirtmek ve birbirlerine karşı olan üstün ve zayıf yönlerini ortaya koymaktır. Bu amaçla GATA Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda hem BT nemde MRG ile beyin tetkiki yapılan, tanısı kesinleşmiş 105 intrakranial kanamalı olgu retrospektif olarak incelenmiştir. BT ve MRG incelemeleri kontrastsız ve gerekli görüldüğünde ise kontrastlı olarak yapılmıştır. MRG incelemelerinde klasik SE ve gerekli görülen olgularda GRE (FL2D (T2*)), MRA (3D TOF) sekansları uygulanmıştır. Bu olguların 51 'inde intraaksiyal ve 9'unda subdural kanama, 28'inde hemorajik infarkt, 9'unda SAK 4'ünde İVK, 4'ünde kontüzyon saptanmıştır. Bu hemorajiler farklı evrelerde izlenmiştir (hiperakut, akut, erken-subakut, geç subakut, kronik). Sonuç olarak; intrakranial kanamalarda kanama ürünlerine olan yüksek duyarlılığı sayesinde kanama evrelerini sağlıklı olarak ortaya koyan MRG, akut kafa travmalı olgular dışında ilk tercih edilecek modalitedir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim of this study is to evaluate and compare the diagnostic capabilities of CT and MRI in the intracranial hemorrhages. One hundred and five cases of intracranial hemorrhages with definitive diagnoses for whom both MRI and CT were performed, in the GMMA Department of Diagnostic Radiology were assessed retrospectively. CT and MRI evaluation were performed without any contrast material except for necessary cases. Besides classical SE sequences utilized for MRI, GRE (FL 2D (T2*)) and MRA (3D TOF) sequences were utilized in case of need. Hemorrhages were intraaxial in 51 cases, subdural in 9 cases, subarachnoid in 9 cases and intraventricular in 4 cases, while hemorrhagic infarct was noted in 28 and contusion in 4 cases. Hemorrhages of different stages, including hyperacute, acute, early subacute, late subacute and chronic phases were encountered. In conclusion, except for acute head trauma cases, MRI is the first modality to choose in intracranial hemorrhages owing to its accurate demonstrative capability of hemorrhage stages reletad with its high sensitivity to detect blood products. 73