Larinksin konvansiyonel ve spiral bilgisayarlı tomografi ile görüntülenmesi ve tanısal değerinin kaşılaştırılması
  1. Tez No: 54926
  2. Yazar: NÜKET GÖK ÇEREZCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Lannk.ee ait patoloji düşünülen 32 hastaya konvansiyonel ve spiral BT incelemeleri yapıldı ve kesit görüntüler teknik açıdan karşılaştırıldı. Her olgu için, konvansiyonel ve spiral E5T tekniği ile elde edilen aksiyel kesitlerle, MPR görüntüleri elde edilerek, sagital ve koronal planda da lejyonlar görüntülendi. Görüntülenen tüm anatomik oluşumlar, anatomik detay ve hareket artefaktı açısından, 1-3 puanlama dereceleri ile, iki ayrı radyoloji uzmanı tarafından bağımsız olarak değerlendirildi. Her iki tetkik ayrıca, vasküler kontrast tutulumu ve MPR görüntülerinin anatomik detayı açısından da karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 32 patients with suspected or diagnosed lesions of the larynx were examined by conventional and spiral CT studies. Scans were compared in technical detail. Sagital and coronal planes of the larynx were reconstructed from conventional and spiral CT data. Two radiologist independently rated the anatomic detail, absence of motion artefact, va&culer enhancement and multiplanar reconstruction in the studies and assigned values from 1 {poor), 3 (excellent).