İflâsın takiplere etkisi
Effect of bankruptcy on debt enforcement proceedings
- Tez No: 549258
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAŞPINAR AYVAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
İflâsın takiplere etkisi, iflâsın açılmasının en temel sonuçlarından biridir. İİK m. 193 uyarınca,“İflasın açılması, borçlu aleyhinde haciz yoluyla yapılan takiplerle teminat gösterilmesine ilişkin takipleri durdurur. İflas kararının kesinleşmesi ile bu takipler düşer. İflasın tasfiyesi müddetince müflise karşı birinci fıkradaki takiplerden hiçbiri yapılamaz”. İflâs kurumu, icra takiplerinden farklı olarak, alacaklıların toplu ve eşit biçimde tatmin edilmelerini hedefler. İİK m. 193 hükmü ve bu hükmün düzenleme konusu ettiği takip yasağı, bu amaca hizmet eden en önemli kurumlardan biridir. Takip yasağı kuralı, iflâs kurumu ile son derece sıkı ilişki içerisindedir. İflâs kurumunun tarihi gelişim çizgisi içinde bu yasağın varlığını değişik biçimlerde de olsa sürdürmesi, alacaklıların eşit işleme tabi tutulabilmesi bakımından yasağın önemini göstermektedir. Tez çalışmamızın amacı, iflâs sürecinin önemli parçalarından biri olan takip yasağını tüm hatlarıyla ortaya koyabilmek ve Türk iflâs hukuku bakımından bir çerçevesini çizmektir. Bunun için, birinci bölümde, öncelikle yasağın tarihi gelişim çizgisi, amacı ve temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi ele alınmıştır. Daha sonra, yasağın kapsamını tam olarak belirleyebilme amacıyla, icra takip işlemlerinin durması gibi benzer kurumlarla karşılaştırmalar yapılmıştır. İkinci bölümde, takip yasağı genel hatlarıyla ortaya konulmuştur. Yasak kapsamında kalan icra takiplerinin tabi olduğu hukuki rejim, bu bağlamda ayrıntılı olarak incelenmiştir. Daha sonra, yasaktan etkilenmeyecek olan icra takipleri ele alınmıştır. Bu takiplerin en önemli örneklerini, rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takipler ile iflâs alacağı konumunda bulunmayan alacaklar için yapılan takipler oluşturmaktadır. Tez kapsamında, son olarak, icra hukuku ile doğrudan bağlantılı kurumlar olan ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir kurumları, takip yasağı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of the bankruptcy on the debt enforcement proceedings are regulated by the Article 193 of Turkish Debt Enforcement and Bankruptcy Code. According to this Article,“The opening of bankruptcy halts the debt enforcement proceedings on seizure and providing a security, which are commenced before the opening of the bankruptcy. These debt enforcement proceedings are discontinued when the bankruptcy judgement becomes final. During the bankruptcy proceedings, such proceedings cannot be commenced”. The concept of bankruptcy, in spite of debt enforcement proceedings, aims the equal satisfaction of the creditors. Article 193 of Turkish Debt Enforcement and Bankruptcy Code and the prohibition of debt enforcement proceedings during bankruptcy within this article, also serves this aim of bankruptcy. The aim of this study is to outline the prohibition of the debt enforcement proceedings during bankruptcy. In order to do that, in the first chapter of the study, the historical background, aim and the relation of the prohibition to the fundamental human rights and freedoms are examined. Then, in order to determine the scope of the prohibition, the prohibition is compared to the relevant concepts that are regulated by the Turkish Debt Enforcement and Bankruptcy Code, which have parallel effects. In the second chapter of the study, the legal regime of the debt enforcement proceedings that are affected by the prohibition is broadly examined. Afterwards, the particular debt enforcement proceedings that are not affected by the prohibition are reviewed. Lastly, the effect of prohibition on the execution of relevant temporary legal protection judgements are analyzed.