Türkiye'nin göç politikası ve uygulaması: İl göç uzmanları gözüyle Konya ve Hatay örnekleri
Turkey's migration policy and practice: Through the eyes of migration experts of Konya and Hatay provinces
- Tez No: 549257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN UÇAR KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Küreselleşmenin de etkisiyle son yıllarda göç, tüm ülkeleri sınırlarında olsun ya da olmasın etkiler hale gelmiştir. Türkiye'de son yıllarda Suriye'de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle büyük bir göçe maruz kalmış ve göç mevzuatında önemli değişiklikler gerçekleştirmiştir. Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri de 11 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'dur. Kanun çerçevesinde yabancıların Türkiye'ye giriş, çıkış, kalış ve koruma taleplerine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiş ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Konya ve Hatay'daki göç idarelerinin göç politikasına yaptığı katkıları İl Göç İdaresi Müdürlüklerinde çalışan İl Göç Uzmanı ve İl Göç Uzman Yardımcılarına yapılan anketler sonucunda tespit etmeye çalışmaktır. Bu kapsamda çalışmada Hatay ve Konya'da İl Göç İdaresi Müdürlükleri'nde çalışan uzman ve uzman yardımcıları ile anket ve mülakat gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılanların çoğu göç politikalarının oluşturulmasında ve geliştirilmesinde üniversiteler ve göç merkezleriyle işbirliği yapılması gerektiğini düşünmektedirler. Araştırmacıların çoğu hem Konya hem de Hatay illerinde sivil toplum kuruluşlarının göç politikası uygulanmasında etkin rol alması gerektiğine inanmaktadırlar. Üniversite ve sivil toplum kuruluşlarıyla etkin işbirliği ve iletişim içerisinde sürdürülen bir politika anlayışı ile göç politikasının daha sağlam temellere oturtulması sağlanabilir. Anahtar Kavramlar: Göç , Göç Politikası, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İl Göç İdaresi.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization, immigration has become influential in recent years, whether or not it is within its borders. Due to internal turmoil in Syria occurred in Turkey in recent years has been exposed to a major migration and has made significant changes to the immigration legislation. One of the most important of these changes is the Law on Foreigners and International Protection, which entered into force on 11 April 2013. Entry into Turkey by foreigners, exit, residence and protection principles and procedures relating to requests are arranged and the Ministry of Interior Directorate General of Migration Management's duties, powers and responsibilities are determined under the law. The main aim of this study is to determine the contributions of migration administrations in Konya and Hatay to migration policy as a result of the surveys conducted by Provincial Migration Expert and Asisstant of Provincial Migration Expert working in Provincial Directorate of Migration Management. Most of the respondents think that cooperation with universities and migration centers should be developed for migration policies. Likewise, in both Konya and Hatay, most researchers believe that civil society organizations should play an active role in the implementation of migration policy. Effective policy and cooperation with universities and non-governmental organizations can be ensured through a policy approach that will ensure that immigration policy is established more firmly. Key Concepts: Migration, Migration Policy, Directorate General of Migration Management, Provincial Directorate of Migration Management.