Ekoköyleri ekolojik ve eşitlikçi bir kalkınma bağlamında yeniden düşünmek: Yabancılaş(ma)mış insan
Rethinking ecovillages in the context of ecological and equitable development: (Un) alienated human
  1. Tez No: 549259
  2. Yazar: YELDA ALTUNAL GÜRGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN BERNA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tez çalışması özel mülkiyet ve iş bölümünden kaynaklanan, çalışma hayatından gündelik ilişkilere değin sirayet eden yabancılaşmadan ötürü büyük şehirlerden ekoköylere giden insanların, yabancılaşmayı ekoköyde aşıp aşamadıklarına ilişkin bir meraktan beslenir. Ekoköylerin,“kendini idame etme”ve“tahakkümü, hiyerarşiyi reddetme”üzerinden açıklanan“ekolojik ve eşitlikçi bir insani gelişme modeli”olma noktasındaki potansiyelini araştırır. Yani tez çalışması, hem ekoköylerin bu tür bir insani gelişim modeline uygunluklarını hem de ekolojik ve eşitlikçi bir insani gelişme modeli ile yabancılaşma arasındaki ilişkiselliğin farkında olarak, ekoköyde yaşamın yabancılaştırıcı unsurlara mesafesini araştırmaktadır. Tez çalışmasında ekoköylerin ekolojik ve eşitlikçi kalkınma uygulamaları sorgulanırken ve yabancılaşmanın izi sürülürken birbiriyle ilişkili üç sorunsal eşliğinde hareket edilmiştir. Bunlar ekoköyde çalışmanın niteliği, ekoköydeki ekonomik ve toplumsal ilişkiler ve ekolojik uygulamalardır. Bu sorunsallar etrafında şekillenen yabancılaş(ma)mış insana dair iz sürme, Türkiye'de iki ekoköy girişimi ile yapılan derinlemesine görüşmeler ve Almanya'da beş ekoköy ile yapılan yarı yapılandırılmış anketler ile gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması ile birlikte bu tür toplulukların ekolojik ve eşitlikçi bir kalkınmaya örnek bir model oluşturabilme potansiyelleri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study is based on a curiosity of whether people who go to rural from big cities for reasons related to alienation can overcome alienation in there or not. It researchs the potential of ecovillages in becoming an ecological and equitable human development model described by self-sustaining and rejecting domination and hierarchy. In other words, the thesis study investigates both ecovillages is suitable for this kind of human development model and distance of ecovillage living to alienation by awaring of the relationship between ecological and equitable human development model and alienation. In the thesis study, while the ecological and equitable development practices of evovillages were questioned and the trace of alienation was pursued, three related problems were acted together. These are the quality of work, economic and social relations and ecological practices in the ecovillage. The trail-riding related (un)alienated humans around the shape these problematics were conducted with questionnaires in five ecovillages in Germany and in-depth interviews with two ecovillage initiatives in Turkey. With the thesis study, the potential of such communities to an exemplary model for ecological and equitable development has been questioned.