İflâsın dava ve takiplere etkisi
The effects of bankruptcy on judgment process and legal proceedings
  1. Tez No: 258171
  2. Yazar: MUSA İYİLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BAŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde ekonomik krizlerle çalkalanan dünyada iflâs kurumu bütün ekonomiler için önem arz etmektedir. Özellikle ülkemizde son on yılda yaşanan gerek ulusal gerek global krizin etkileri bu kurumu sıkça karşımıza çıkarmaktadır. Ancak son dönemde dünyada iflâsı önlemeye yönelik çabalar da hızla artmaktadır. Yeniden yapılandırma ve iflâsın ertelenmesi gibi kurumlar Amerika ve Avrupa'dan sonra Türkiye'de de uygulama alanı bulmuştur.Bu çalışmamızda iflâsı önlemeye yönelik kurumlar ve özellikle iflâsın dava ve takipler üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca iflâs tasfiyesinde oynadığı rol nedeniyle iflâs idaresine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the economic crisis shaking the world the concept of bankruptcy is of great importance. In our country due to the effects of national or global crises, we have often encountered this concept especially in the last decade. However, the efforts to prevent bankruptcy in the world are increasing rapidly. Such issues like restructuring and postponement of bankruptcy have begun to be applied in Turkey following the United States and Europe.This study aimed to analyze the concepts related to prevention of bankruptcy, especially the effects of bankruptcy on judgment process and legal proceedings. In addition, bankruptcy administration was covered because of its role in bankruptcy dissolution.