Bir turistik çekim merkezi olarak ekoköyler ve ekoköylere tüketici yaklaşımlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
Ecovillages as a destination and a study for determination of consumer approaches of ecovillages
  1. Tez No: 325075
  2. Yazar: ŞEFİK NACİ ADALILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Dünyada seyahat eğilimleri incelendiğinde, farklı turistik çekim merkezlerinin önem kazandığı dikkati çekmektedir. Sözkonusu bu çekim merkezleri içinde ?ekoköyler? de yer almaktadır. Ekoköyler, ekolojik, ekonomik ve sosyo-kültürel anlamda sürdürülebilir yerleşim modelleridir. Türkiye'deki uygulamalara bakıldığında, bilimsel anlamda bir ekoköy olmadığı belirlenmiştir. Ancak ekoköy hareketinin, ?ekolojik çiftlik? ler aracılığıyla yürütülmekte olduğu dikkati çekmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacını ?ekoköy? ler oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle, ekoturizm ve ekoköyler incelenmiş, turistik bir çekim merkezi olarak sahip olması gereken özellikler ortaya konulmuştur. Ardından ekoköylere yönelik tüketici yaklaşımlarının belirlenmesine yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye' de Ege bölgesinde faaliyet gösteren ve Küresel Ekoköy Ağı (GEN)'na kayıtlı on adet ekoçiftlikte konaklayan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırma verileri, anket yöntemiyle toplanmış olup 420 yerli ve yabancı tüketiciye anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; ekoköyler 35-54 yaş arasında, eğitim seviyesi yüksek ve ortalama 30.000 TL ve üzeri yıllık gelire sahip kişiler tarafından talep edilmektedir. ?Sürdürülebilir bir yaşam biçimi olması? ve ?kırsal bir alanda otantik deneyim yaşamak fikri?, tüketicilerin ekoköyleri talep etmelerinde etkili olan en önemli unsurlar olarak belirlenmiştir. Çalışmada, tüketicilerin ekoköye ulaşımı ve köyde bulunmasını istedikleri konaklama, destek hizmetler ve çekiciliklerin neler olacağı saptanarak, geliştirilecek bir ekoköye ilişkin öneriler sunulmuştur.Anahtar SözcüklerSürdürülebilir Turizm, Ekoturizm, Ekoköy, Sürdürülebilir Yaşam, Kırsal Kalkınma, Tüketici Beklentisi.
Özet (Çeviri)
Examined trends in world travel is attracted the attention that different destinations are gaining importance. Within these destinations ecovillages are also included. Ecovillages are models of sustainable settlements in cultural, ecological and economic context. Looking at applications in Turkey, it is determined that there is no ecovillage in a scientific sense. However, it is attracted the attention that, the ecovillage movement is carried out through the ecological farms. As a result of this point, the aim of this research is ecovillages. In this study, firstly theoretical forecasts such as ecotourism, ecovillages and features that ecovillages as a tourist destinations should include, were presented. Then a field study was conducted to identify consumer approaches to ecovillages. The research population are staying consumers in ten ecological farms which registered Global Ecovillages Network (GEN) in the Aegean region of Turkey. The research data were collected through questionnaire method and questionnaire was applied to 420 domestic and foreign consumers. According to the results obtained; ecovillages is requested by people between the ages of 35-54, more educated and with an average annual income over 30.000 TL. ?Being a sustainable life style? and ?Having an authentic experience in a rural area? ideas are identified as the most important elements which is effective for consumers' demand for ecovillages. Transportation to the ecovillage and the elements such as accommodation, supporting services and attractions that the consumer prefer to see in the village are determined and some suggestions about ecovillages are made.Key WordsSustainable Tourism, Ecotourism, Ecovillage, Sustainable Living, Rural Development, Consumer Expectations.