Geniş kapsamlı iyileştirme projelerinde sürdürürlebilirlik matrisi: Galata örneği
Capital improvement projects sustainability matrix: Galata sample
- Tez No: 166607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YİRMİBEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
GENİŞ KAPSAMLI İYİLEŞTİRME PROJELERİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK MATRİSİ: GALATA ÖRNEĞİ ÖZET Sürdürülebilirlik kavramının etkisi, dünya geneline bakıldığında, her alanda olduğu gibi kentsel ölçekli çalışmalarda da göze çarpmaktadır. Bu çalışmada, geniş kapsamlı iyileştirme projelerinin sürdürülebilirlik potansiyellerinin, uygulama aşamasına geçilmeden önce sistematik bir yaklaşımla değerlendirilmesi ve sürdürülebilirliğin kentsel projelerdeki yansımasının nasıl olması gerektiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında sürdürülebilirlik kavramının 1960'lardan günümüze kadar olan süreçteki tarihsel gelişimi ve bu konudaki farklı yaklaşımlar incelenmiştir. Sürdürülebilirlik hedefli kentsel uygulamalar ve ekoköyler incelenerek, planlama kararlan, hedefleri, stratejileri ve yaklaşımları bazında ele alınmıştır. Tez kapsamında uygulama aracı olarak kullanılan Geniş Kapsandı İyileştirme Projelerinde Sürdürülebilirlik Matrisi'nin kriterleri, incelenen sürdürülebilirlik hedefli çalışmaların kriterleri ile karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Sürdürülebilirlik Matrisi ayrıntılı olarak incelenmiş ve Galata Bölgesi için geliştirilen“Space Syntax Modelinin Kentsel Dönüşüm Projelerinde Kullanılması İçin, Galata Kulesi Çevresi ve Hendek Caddesi' nin Yeniden Geliştirilmesi ve Yeni Bir İşlev Yüklenerek Şehirsel Yaşama Kazandırılması, Pilot Örnek Çalışma”başlıklı proje üzerinde uygulanmıştır. Proje önerilerinin matris kriterlerine uygun olarak puanlaması yapılmış ve sürdürülebilirlik öncelik sıralan belirlenmiştir. Proje önerileri kapsamında, Sürdürülebilirlik Matrisi kullanılarak uygulama önceliği olan kararlar belirlenmiştir. Sonuç bölümünde, matrisin uygulanabilirliği tartışılmış ve matrisin esnekliği, farklı kentler ve bölgeler için kullanılabilirliği, Türkiye koşullarına adaptasyonu konularında öneriler getirilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
CAPITAL IMPROVEMENT PROJECTS SUSTATNABILITY MATRIX: GALATA SAMPLE SUMMARY The concept of sustainability, viewed from a global scale, reflects itself widely in projects at urban scale as it is the case in many fields of specialization. The main theme of discussions in this thesis is the investigation of the potential of sustainability in capital improvement projects prior to the application phase. Analysis of the probable reflections of sustainability in urban transformation projects is also within the scope of the thesis. The content of the thesis consists of the historical development of sustainability since 1960 and also the analysis of different approaches to the very concept. During the development of the thesis urban projects dealing with sustainability as a concern and eco-villages are also examined taking into account their planning decisions, their main objectives, their strategies & approaches. The criteria of Capital Improvement Projects Sustainability Matrix utilized as an application tool in this thesis are compared and evaluated with those of the targets of sustainability works. A detailed analysis and application to the project“Application of Space Syntax in Regeneration and Transformation of Galata & Hendek Street”of the Sustainability Matrix has been carried out. The proposals of the project have been quantitatively graded according to the matrix criteria and the priority ranks of sustainability are determined. Within the scope of the project proposals, decisions with application priority have been determined by means of the utilization of Sustainability Matrix. In the conclusion, applicability of the matrix has been discussed and the flexibility of the matrix, so far as various cities & regions are concerned and also the adaptation to the prevailing conditions in Turkey has been taken up. vu