Gürültülü ortamlarda çalışmaya bağlı işitme kaybı olan hastalarda odyo-vestibüler bulguların değerlendirilmesi: Olgu kontrol çalışması
Evaluating of audiotory-vestibular findings in patients with hearing loss due to working in noisy environments: Case- control study
  1. Tez No: 549287
  2. Yazar: ÖZGENUR ÇETİNBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Gürültüye bağlı işitme kaybı (GBİK) olan hastalarda işitme sistemini saf ses odyometri, yüksek frekans odyometri, Distorsiyon Ürünü Otoakustik Emisyon (DPOAE) testleri ile değerlendirmek ve vestibüler sistemde yer alan otolitik organlardaki olası hasarı Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (VEMP) testleri ile belirlemektir. Gereç ve yöntem: Araştırmaya 25-60 yaş arasında 40 GBİK ve 40 kontrol grubu olacak şekilde 80 birey dahil edildi. GBİK grubunu gürültülü ortamlarda çalışan ve işitme kaybı olan bireyler; kontrol grubunu herhangi bir odyo-vestibüler yakınması bulunmayan gönüllü bireyler oluşturdu. Tüm gruplarda işitme sistemini değerlendirmek için saf ses odyometri, yüksek frekans odyometri, akustik immitansmetri ve distorsiyon ürünü otoakustik emisyon testleri yapıldı. Vestibüler sistemi değerlendirmek için o-VEMP ve c-VEMP testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 66 erkek (%82,5), 14 kadın (%17,5) birey dâhil edildi. GBİK grubunun yaş ortalaması 43.48±1.18 (28-58), kontrol grubunun yaş ortalaması 39.98±1.45 (26-59) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the hearing system in patients with noise-induced hearing loss (NIHL) by using pure tone audiometry, high frequency audiometry, Distortion Product Otoacoustic Emission (DPOAE) tests and to determine possible damage to the otolithic organs in the vestibular system by using Vestibular Evoked Myojenic Potentials (VEMP) tests. Method: The study included 80 patients from the ages of 25 to 60, and 40 NIHL with 40 control groups. NIHL is a group of people working in noisy environments and hearing loss; the control group consisted of volunteer individuals who did not have any audiovestibular complaints. Pure-tone audiometry, high frequency audiometry, acoustic immitansmetry and distortion product otoacoustic emission tests were performed to evaluate the hearing system in all groups. o-VEMP and c-VEMP tests were used to evaluate the vestibular system. Results: A total of 66 male (82.5%) and 14 female (17.5%) were included in the study. The mean age of the case group was 43.48 ± 1.18 (28-58) and the mean age of the control group was 39.98 ± 1.45 (26-59).