Testis torsiyonu sonrasında detorsiyon+ fiksasyon ve orşiektominin testisler üzerine etkilerinin deneysel olarak araştırılması
An experimental investigation of the effects of detorsion+ fixation and orchiectomy on testes after testis torsion
- Tez No: 549286
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA UĞURALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Testis torsiyonu hızla teşhis ve tedavi edilmesi gereken acil cerrahi bir durumdur. Testis torsiyonundan sonra iskemi/reperfüzyon hasarlanması oluşmakta hem torsiyone testiste hem de karşı testiste serbest oksijen radikalleri ve inflamatuar sitokinler artarak testis hasarlanmasına neden olmaktadır. Çalışmanın amacı; testis torsiyonundan sonra detorsiyon+fiksasyon ve orşiektomi yapılmasının testisler üzerine olan etkilerini uzun vadede araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 7 grupta 98 adet rat kullanıldı. Deney gruplarındaki ratlara 4 saat süresince 720 derece sol testis torsiyonu oluşturuldu. 4. saatın sonunda 3 deney grubumuzda bulunan ratların sol testislerine orşiektomi, diğer 3 grubumuzda bulunan ratların sol testislerine detorsiyon+fiksasyon işlemini uygulandı. 1 gün, 3. ay ve 6 ayın sonunda ratlardan hormon ölçümü yapılmak üzere kan alındı. Testisler histopatolojik ve immünohistokimyasal inceleme için çıkarılarak ratlar sakrifiye edildi. Bulgular: Biyokimya sonuçlarında 3. ay sonunda detorsiyon+fiksasyon yapılan grupta FSH, LH ve Testosteron düzeyleri diğer gruplardan anlamlı olarak düşük düzeyde bulunmuştur (p0.05). Torsiyon sonrası detorsiyon+fiksasyon yapılan testislerde 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is an urgent surgical condition that needs to be rapidly diagnosed and treated. Ischemia / reperfusion injury occurs after testicular torsion, increased free oxygen radicals and inflammatory cytokines play role cause testicular damage on both ipsilateral and contralateral testis. The aim of this study, investigate the effect of detorsion + fixation and orchiectomy on testes after testicular torsion in the long term. Material and Method: 98 wistar male rats was used in seven group in this study. Torsion of the left testis was created in the experimental groups for 4 hours during the 720-degree. After 4 hours, left testiculer orchiectomy was performed to 3 groups and detorsion + fixation was performed to 3 groups. At day 1, month 3 and 6, blood sample were taken from rats. At the end of the experiment, the testes were collected for the histopatologic and immunohistochemical evaluation. Results: In the detorsion + fixation group at the end of the third month, FSH, LH and Testosterone levels were significantly lower than in the other groups (p 0.05). In the ipsilateral testes after detorsion + fixation at 3 and 6 months compared to the control group, testicular weight, Johnsen score and Seminifer tubulus diameter were significantly reduced (p0.05).