Ortaokul ve lise öğrencilerinin akademik sosyal yeterlilik algılarının sağlığı geliştirme davranışlarına etkisi
The effectofmiddle and highschool students' perceived academic socialcompetencies on their health promotion behaviors
- Tez No: 549294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEYDA ÖZBIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma öğrencilerin yeterlilik algılarının sağlığı geliştirme davranışlarına etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın tipi tanımlayıcı, korelasyonel bir çalışmadır. Örnekleme alınan 1302 öğrenci, evreni oluşturan Gaziemir İl Milli Eğitim'e bağlı 20 okuldan tabakalı örneklem yöntemiyle, şubelerden ise basit rastgele örneklemle seçilmiştir. Anket yöntemiyle toplanan veriler yüzdelik hesaplamalar, ortalamalar,t testi ve F, Tukey HSD ile değerlendirilmiştir. Değişkenler arası ilişkiler Pearson Korelasyon analizi ve çoklu regresyon analiziyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:This study aimed to examine the effect of students' academic and social competence on their health promotion behaviors. Method:This descriptive correlational study samples consists of 1,302 students from 20 schools affiliated with the Gaziemir of National Education by stratified sampling, and from class by simple random sampling. Collected data by the questionnaire method were assessed using percentages, means, thet-test, F test Tukey's HSD. The relationships between the variables were examined using Pearson's correlation, multiple regression analyses.