Kendinden adezivli kompozit rezinlerin farklı universal adeziv sistemlerle birlikte uygulanarak mikrogerilim bağlantı dayanımlarının değerlendirilmesi
Mi̇crotensi̇le bond strengths of self-adhesi̇ve composi̇tes appli̇ed wi̇th uni̇versal adhesi̇ve systems
  1. Tez No: 549293
  2. Yazar: TUBA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızın amacı, iki farklı kendinden adezivli kompozitin beş farklı universal adeziv sistem ile uygulanarak daimi diş dentinine bağlanma dayanımlarının in-vitro olarak değerlendirilmesidir. Çalışmada aynı renkte (A2) 2 farklı kendinden adezivli kompozit [Vertise™ Flow(VF), Fusio Liquid Dentin(FL)] ile 5 farklı universal bonding sistem (Clearfil Universal Bond, Single Bond Universal, All Bond Universal, Prime Bond Universal, Futurabond U) kullanıldı. Kendinden adezivli kompozitlerin direkt (kontrol grupları) ve beş farklı universal bond ile total-etch (TE) ve self-etch (SE) moduyla uygulandığı toplam 22 grup oluşturuldu. Toplam 48 adet çürüksüz insan molar dişi kullanılarak 240 adet mikrogerilim test çubuğu elde edildi. Her bir grubun örnek sayısı 10 olacak şekilde, universal test cihazında mikrogerilim test metodu ile incelenip, taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirildi. Ayrıca gruplardaki bağlantı ve kırıklar SEM görüntülemesi ile incelendi. Veriler varyans analizi ve Tukey HSD testi ile istatistiksel olarak analiz edildi. Mikrogerilim testi sonucunda en yüksek bağlanma dayanımı VF grubunda Single Bond Universal adezivin total-etch modda kullanımında görülmüştür. En düşük bağlanma dayanımını ise FL kontrol grubunda göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the dentine bonding strengths in vitro by applying two different self-adhesive composites with five different universal adhesive systems. In the study, 2 different self-adhesive composites [Vertise™ Flow(VF), Fusio Liquid Dentin(FL)] with the same color (A2) and 5 different universal bonding systems (Clear Bond Universal Bond, Single Bond Universal, All Bond Universal, Prime Bond Universal, Futurabond U) were used. A total of 22 groups were created in which self-adhesive composites were applied directly (control groups) and five different universal bond with total-etch and self-etch mode. A total of 48 human molar teeth were used for a total of 240 micro-tension test strips. The sample number of each group was determined as 10 and the samples were examined by microstring test method in universal test device and evaluated with scanning electron microscope (SEM). In addition, the connections and fractures in the groups were examined by SEM imaging. The data were analyzed statistically by variance analysis and Tukey HSD test. As a result of the micro-tension test, the highest bond strength was seen in the use of Single Bond Universal adhesive in the VF group in total-etch mode. The lowest bond strength was shown by the group in which the FL control group was applied without bonding.