Tunçbilek lavvar artık kömürlerinin yağ aglomerasyonu yöntemi ile zenginleştirilmesi
The enrichment of tunçbilek washery teilings coals by oil agglomeration method
  1. Tez No: 549295
  2. Yazar: GÜLDANE NACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DÜZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, iki farklı artık kömür numunesi üzerinde yağ aglomerasyonu deneyleri gerçekleştirilmiştir. Artık kömür numuneleri, Tunçbilek/Kütahya bölgesinde faaliyet gösteren lavvar tesisinden elde edilmiştir. Tikiner artığı olan şlam ve artık havuzundan harmanlanarak alınan karışım kömür numunelerinin yağ aglomerasyonu deneyleri ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Deneylerde bağlayıcı yağ olarak gazyağı, mazot ve evsel atık kızartma yağı olmak üzere 3 farklı yağ kullanılmıştır. Yağ konsantrasyonu, pH, karıştırma hızı, aglomerasyon süresi gibi parametrelerin yağ aglomerasyonuna etkileri incelenmiştir. Ayrıca, dispersant olarak seçilen sodyum silikat ve buğday nişastasının bireysel ve sıralı ilavelerinin yağ aglomerasyonuna etkileri incelenmiştir. Karışım numunesinden yüksek YKV değeri ile aglomerat eldesi, bağlayıcı yağ olarak mazot kullanılması ve dispersantların nişasta+sodyum silikat sırasıyla ilave edilmesiyle mümkün olmuştur. Düşük kül içerikli aglomerat eldesi ise atık yağ ile sodyum silikat+nişasta sıralı dispersant ilavesiyle sağlanabilir. Şlam numunesinden yüksek YKV ve düşük kül içerikli aglomerat eldesi atık yağın kullanılması ve nişasta+sodyum silikatın sıralı ilavesiyle mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, oil agglomeration experiments were performed on two different waste coal samples. The waste coal samples were obtained from the lavvar plant that was operating in Tunçbilek/Kütahya region. The oil agglomeration experiments of slime as the waste of thickener and of mixture sample that was taken and blended from the different waste pool were carried out separately. In the tests, 3 different oils were used as bridging oil such as kerosene, diesel oil and domestic waste oil. The effects of some parameters such as oil concentration, pH, stirring speed and agglomeration time on the oil agglomeration were investigated. In addition, the effects of the individual and sequential additions of dispersants in the order of sodium silicate and starch on the oil agglomeration were also examined. It was possible to obtain agglomerate with high combustible recovery (CR) from the mixture sample by using the diesel oil as the bridging oil and the sequential addition of dispersants as to be starch+sodium silicate. To acquire of agglomerate from the slime with low ash content can be enabled by using domestic waste oil and the sequential addition of starch+sodium silicate.