Akciğer kitlelerinde bilgisayarlı tomografi rehberliğinde transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi uygulaması, sonuçları ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 54932
  2. Yazar: LEVENT GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Ankara Hastanesi Radyoloji Bölümünde, Ekim 1994 - Ocak 1996 tarihleri arasında 53 hastada, 54 lezyona, toplam 57 kez BT rehberliğinde transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılmıştır. Sensitivite % 85, spesifîsite % 100, pozitif prediktif değer % 100, negatif prediktif değer % 59, doğruluk oranı % 88 olarak bulunmuştur. Komplikasyon olarak pnömotoraks ( % 21.1), ağrı ( % 15.7), minör hemoptizi ( % 8.8), ciltaltı amfizemi ( % 1.8) ve minimal pulmoner hemoraji ( % 1.8) izlenmiştir. Lezyon boyutlarının ve geçilen akciğer parankim uzunluğunun pnömotoraks insidansmda anlamlı fark yarattığı saptanmıştır. Çalışmanın sonucu, akciğer kitlelerinin tanısında BT rehberliğinde TTİİAB'nin tanısal doğruluğu yüksek, uygulaması kolay, komplikasyon oranı düşük, kısa zamanda tanı koyduran, noninvaziv ve bronkoskopiye tamamlayıcı bir yöntem olduğunu göstermektedir. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 57 CT-guided transthoracic fine-needle aspiration biopsies were performed on 54 lesions at 53 patients, at Ankara Hospital, Department of Radiology, between October 1994 - January 1996. Statistical analysis showed 85 % sensitivity, 100 % spesificity, 100 % positive predictive value, 59 % negative predictive value and 88 % accuracy. Complications included pneumothorax ( 21.1 %), pain ( 15.7 %), minor hemoptysis ( 8.8 %), subcutaneous emphysema ( 1.8 %) and minimal pulmonary hemorrhage ( 1.8 %). Lesion size and the length of the traversed aerated lung was found to make statistically significant difference in the development of pneumothorax. As a result, CT-guided transthoracic fine-needle aspiration biopsy is a non-invasive, easy method, with a low complication rate, high diagnostic accuracy and can be performed complementary to bronchoscopy in the diagnosis of lung nodules and masses. 64