Menopoz dönemindeki kadınların algıladıkları sosyal desteğin menopoz semptomlarına etkisi
The effect of social support perceived by menopausal women on the symptoms of menopause
  1. Tez No: 549322
  2. Yazar: NİSA TUNÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA HACIHASANOĞLU AŞILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve amaç: Sosyal destek menopoz semptomlarını yönetmede önemli bir faktördür. Bu araştırma menopoz dönemindeki kadınların algıladıkları sosyal desteğin menopoz semptomlarına etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır.Materyal ve metot: Tanımlayıcı özellikte olan bu araştırmanın evrenini Sağlık Bakanlığı- Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine Kasım 2016-Mart 2017 tarihleri arasında başvuran menopoz dönemindeki kadınlar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup, belirtilen tarihler arasında araştırmaya alma/dışlama kriterlerini karşılayan 40-60 yaş arası 297 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler Tanımlayıcı Soru Formu, MSDÖ ve ÇBASDÖ ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, bağımsız gruplarda t testi, Varyans Analizi ve Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 52.90±3.82'dir. Kadınların ÇBASDÖ puan ortalaması 49.50±15.53 ve MSDÖ puan ortalaması 18.84±7.19 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Social support is an important factor in the management of the symptoms of menopause. This study was conducted to determine the effect of social support perceived by menopausal women on the symptoms of menopause. Material and method: The population of this descriptive study consisted of climacteric women who presented to the Gynecology and Obstetrics Outpatient Clinics of Ministry of Health-Erzincan University, Mengücek Gazi Training and Research Hospital between November 2016 and March 2017. No sampling was made for the study and 297 women aged from 40 to 60 years who met the inclusion criteria in the period mentioned above comprised the sample of the study. The data were collected by the investigator through face-to-face interviews using a Descriptive Questionnaire, the MRS and the MSPSS. The date were analyzed using percentages, mean, t test in independent groups, Variance Analysis and Pearson correlation analysis. Results: The mean age of the women included in the study was 52.90±3.82. The mean MSPSS score of the women was found to be 49.50±15.53 and their mean MRS score to be 18.84±7.19.