Klimakterik dönemdeki kadınlarda algılanan sosyal desteğin menopozal tutum ve yakınmalar üzerine etkisi
The effect of perceived social supports on menopausal approaches and complains to women in climacteric period
  1. Tez No: 519533
  2. Yazar: DİLEK KÖKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, klimakterik dönemdeki kadınlarda algıladıkları sosyal desteğin menopozal yakınmalar ve menopoza ilişkin tutumları üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'ne herhangi bir nedenle başvuran 45-65 yaş aralığındaki kadınlar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü, evrendeki birey sayısının bilinmediği durumlarda kullanılan formül ile hesaplanarak 384 kadın örnekleme alınmıştır. Bu kadınlar basit rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aşamasında 'Kadınların Tanıtıcı Özellikleri Soru Formu', 'Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)', 'Kadınların Menapoza Bakış Açısı Soru Formu' ve 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows istatistik analiz programında sayı, yüzde dağılımı, Pearson korelasyon analizi, One-Way ANOVA ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların %38,3'ü 45–50 yaş aralığında olup yaş ortalaması 52,7±4,6'dır. Kadınların %57,3'ünün ilkokul mezunu, %80,5'inin çalışmadığı ve %54,7'sinin gelirinin giderine denk olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyse the effects of social support on the menopausal complaints and the approaches of women towards menopause in the climacteric women. Material and Method: The study population consists of women aged 45-65 years who applied to Manisa CBU Hafsa Sultan Hospital for any reason. The sample size is calculated by using the formula used in cases where the number of individuals to be sampled is unknown, 384 women has included to study. These women are selected by the method of simple random sample. 'Characteristics of Women Questionnaire', 'Menopause Symptom Assessment Scale (MSAS)', 'Women's Perspective on Menopause Questionnaire' and 'Multidimensional Perceived Social Support Scale (MPSSS)' were used in the data collection phase. Number, percentage, Pearson Correlation Analysis, One-Way ANOVA and Kruskal Wallis tests were used with SPSS 15.0 for Windows statistical analysis program for the analysis of data. Results: Overall, 38,3% of the women participating in the research were in the age range of 45-50 years and the mean age of women was found as 52,7 ± 4.6. It is determined that 57,3% of the women were primary school graduates, 80,5% were unemployed and 54,7% of them have middle income level.