Ergenlerin algılanan anne baba tutumlarının benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi
A study on the relation of perceived parental attidudes of teenagers with self-respect and psychological well being
  1. Tez No: 549336
  2. Yazar: ERCAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Psikoljik olarak sağlıklı, benlik saygısı yüksek ve kendilerini ifade edebilen bireylerin yetişmesinde olumlu anne baba tutumları oldukça önemlidir. Bireyin sosyal beceri ve kişiler arası ilişkilerinin gelişmesi, olumlu benlik saygısı geliştirmesi, kendine ve hayatına yönelik pozitif bir bakış açısına sahip olması ve yaşamında bir anlam oluşturabilmesi güven, sevgi ve paylaşıma dayalı bir aile ortamıyla sağlanabilir. Bu araştırmada amaç ergenlerin algılanan anne baba tutumlarının benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2015-2016 öğretim yılında Gümüşhane ilinin Kelkit ilçesinde, 11. ve 12. sınıflarda öğrenim gören toplam 486 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerini elde etmek amacıyla Anne baba tutum ölçeği, Benlik Saygısı ölçeği, Psikolojik İyi Oluş ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 Paket Programından yararlanılmış, t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Korelasyon ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Positive parental attitudes are very important in the education of individuals who have ahealty self esteem and who can express themselves. The development of social skills and interpersonel relations, positive self esteem , positive self-life and a positive view of his life and to create a meaning in life can be provided with a family atmosphere based on trust and love sharing. The aim of this study is to investigate the relationship between perceived parental attitudes of the adolescents with self-esteam and psycholojical well- being. The sample of the study consists of 486 students studying 11.and 12.grades in Kelkit disetrict of Gümüşhane province 2015-2016 academic year. İn order to datain the data of the research, The Parenting Attitude Scale self-esteam scale psyholojical well-being scale and the personal information form developed by the reresearcher were used .SPSS 22 package programe used in the analysis of the data obtamed t-test, oneway variance analysis, correlotion and multiple regression analysis were used.