Pediatrik abdominal kitlelerde difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The role of diffusion weighted magnetic resonance imaging in the diagnosis of pediatric abdominal masses
  1. Tez No: 549337
  2. Yazar: BETÜL MERVE MEDİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAKİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: 0-18 yaş arası batın kitlesi olan hastalarda benign-malign ayrımında difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin ayırıcı tanıya katkısının araştırılması. Materyal ve metod: Ocak 2013 – Şubat 2018 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Radyolojisi Bilim Dalı MR Ünitesinde 95 olguya rutin üst batın ve alt batın MR incelemesi yapıldı. Rutin batın MR incelemede T1A, T2A, in-out faz T1A ve dinamik T1A (0,1 mmol/kg gadolinyum) aksiyal ve koronal görüntülere ek olarak kontrast madde verilmeden önce aksiyel planda, single-shot ekoplanar sekansda farklı b değerlerinde (b0, b800 s/mm2) difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanarak DAG görüntüler elde edildi. ADC (Apparent Diffusion Coefficient) haritaları cihaz tarafından otomatik olarak oluşturuldu. Histopatolojik tanısı olan 83 olgunun ve takipler sonucunda tanı alan 6 olgunun toplam 89 olgunun ortalama ADC değerleri hesaplandı. Bulgular: Seksen dokuz kitlenin 37'si benign, 52'si maligndi. Malign kitlelerin 22'si nöroblastom, 11'i Wilms tümörü, 6'sı hepatoblastom, 2'si adrenokartikal tümör, 2'si disgerminom ve 1'er rabdomiyosarkom, desmoid tümör, renal hücreli karsinom, Ewing sarkom, hepatoselüler karsinom, akut löseminin renal tutulumu, küçük mavi hücreli tümör, PNET (Primitif Nöroektodermal Tümör), miks germ hücreli tümör, rabdoid tümörden oluşmaktaydı. Benign kitlelerin 9'u kist, 9'u ganglionöroma, 4'ü matür kistik teratom, 3'ü hemanjioendotelyoma, 3'ü solid psödopapiller tümör, 1'er hemanjiom, konjenital mezoblastik nefroma, müsinöz kistadenom, lenfatik malformasyon, FNH (Fokal Nodüler Hiperplazi), NET (Nöroendokrin Tümör) , metanefrik adenom, hamartom, anjiomiyolipomdan oluşmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: We discussed the role of DWI in characterization and differential diagnosis of pediatric abdominal tumors. Material and Methods: Between January 2013 and February 2018, routine upper abdominal and lower abdominal MRI examination were performed in 95 patients in MRI Unit of our hospital's Pediatric Radiology Department. In routine MRI, T1A, T2A, in-out phase T1A and dynamic T1A (0.1 mmol / kg gadolinium) in axial and coronal images, in contrast to axial and coronal images, in b-axial and single-shot echoplanar sequences (b0, b800 s/mm2) diffusion sensitive gradients were applied to obtain DAG images. ADC maps are automatically generated by the device. The mean ADC values of 83 patients with histopathological diagnosis and 6 cases diagnosed as a result of follow-up were calculated. Results: Of the 89 masses, 37 were found to be benign and 52 malignant. 22 of the malignant masses were neuroblastoma, 11 were Wilms tumor, 6 were hepatoblastoma, 2 were adrenocartical tumor, 2 were disgerminoma and one each was rhabdomyosarcoma, renal cell carcinoma, Ewing's sarcoma, desmoid tumor, hepatocellular carcinoma, acute leukemia renal involvement, small blue cell tumor, PNET, mixed germ cell tumor and rhabdoid tumor. 9 benign masses were cyst, 9 were ganglioneuroma, 4 were mature cystic teratoma, 3 were hemangioendothelioma, 3 were solid pseudopapillary tumor, one each was hemangioma, congenital mesoblastic nephroma, mucinous cystadenoma, lymphatic malformation, FNH, NET, methanephric adenoma, hamartoma and angiomyolipoma.