Çocuk hemşirelerinde merhamet yorgunluğunun mesleki yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship between compassion fatigue and quality of professional life in child nurses
  1. Tez No: 549368
  2. Yazar: ESMA BAĞCIVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çocuk hemşirelerinde merhamet yorgunluğu ve mesleki yaşam kalitesini değerlendirmek, aralarındaki ilişkiyi incelemek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte olan araştırma, Aralık 2018- Nisan 2019 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin çocuk klinik ve polikliniklerinde çalışan hemşireler ile gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, belirtilen merkezin klinik ve polikliniklerinde aktif çalışmakta olan hemşireler oluşturdu. Örnekleme yöntemine gidilmeden evrenin tamamı (S=110) ile çalışıldı. Araştırma 93 hemşire ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Ölçeği ve Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Veriler, bilgisayar ortamında değerlendirildi. Etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Çocuk hemşirelerinde, merhamet yorgunluğunun yüksek düzeyde (4.20±.44) ve mesleki yaşam kalitesinin orta düzeyde (2.91±.35) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Compassion Fatigue and Quality of Professional Life in Child Nurses Aim: To evaluate the compassion fatigue and professional quality of life in child nurses, to examine the relationship between them and to determine the factors affecting them. Material and Method: The descriptive study was conducted between December 2018 and April 2019 with nurses working in the pediatric clinics and polyclinics of Atatürk University Health Research and Application Center. The universe of the study consisted of nurses working actively in the clinics and polyclinics of the center. The whole of the universe (S= 110) was studied without going to the sampling method. The research was completed with 93 nurses. Personal Information Form, Compassion Fatigue Scale and Professional Quality of Life Scale were used for data collection. Data were evaluated in computer environment. Ethical principles was been took into account. Results: In pediatric nurses, it was found that compassion fatigue was high (4.20±.44) and professional quality of life was moderate (2.91±.35). The sub-dimensions of compassion fatigue showed a positive relationship with professional satisfaction, and a negative relationship with burnout and compassion fatigue of professional quality of life.