Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerde merhamet yorgunluğunun empatik eğilim ve duyarlı sevgi açısından incelenmesi
An Investigation of Compassion Fatigue in Nurses Working in Pediatric Clinics in terms of Empathic Tendency and Sensitive Love
  1. Tez No: 811194
  2. Yazar: SEZEN GORDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konsultasyon ve Liyezon Psikiyatrisi Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırma, çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerde merhamet yorgunluğunun empatik eğilim ve duyarlı sevgi açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini, Türkiye' de İzmir ili, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışmakta olan hemşireler oluşturmuştur (N: 403). Araştırmanın örneklemini ise araştırmanın yapıldığı tarih aralığında ( 15.05.2022-15.07.2022) araştırmaya katılmaya gönüllü olduğunu beyan eden ve araştırma verilerini eksiksiz dolduran hemşireler oluşturmuştur (n: 152). Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu- Kısa Ölçeği, Empatik Eğilim Ölçeği ve Duyarlı Sevgi Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin Mesleki Tükenmişlik alt boyut ortalaması 40,07±12,81, İkincil Travmatik Stres alt boyut ortalaması 21,78±8.73, Merhamet Yorgunluğu Ölçeği ortalaması 61,85± 19,53, Empatik Eğilim Ölçeği ortalaması 65,01±6,53, Duyarlı Sevgi Ölçeği ortalaması 95,70±17,80 olarak saptanmıştır. Sonuç: Hemşirelerin merhamet yorgunluklarının orta düzeyde olduğu, eğitim durumundan, çalıştıkları kliniklerden memnuniyet durumundan ve empatik eğilimlerinden etkilendiği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin merhamet yorgunluklarının belirli aralıklarla belirlenmesi ve merhamet yorgunluğunu etkileyen değişkenlerin dikkate alınarak gerekli önlemlerin yönetici hemşireler tarafından alınması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
An Investigation of Compassion Fatigue in Nurses Working in Pediatric Clinics in terms of Empathic Tendency and Sensitive Love Purpose: This study was conducted to examine compassion fatigue in nurses working in pediatric clinics in terms of empathic disposition and sensitive love. Method: The universe of the research, Izmir province in Turkey, Health Sciences University Dr Nurses working at Behçet Uz Pediatrics and Surgery Training and Research Hospital (N:403). The sample of the study consisted of nurses who declared that they volunteered to participate in the study and filled out the research data completely between the dates of the research (15.05.2022-15.07.2022) (n: 152). The data of the research were collected with the Introductory Information Form, Compassion Fatigue-Short Scale, Empathic Tendency Scale and Sensitive Love Scale. Results: Nurses' mean Occupational Burnout sub-dimension 40.07±12.81, Secondary Traumatic Stress sub-dimension mean 21.78±8.73, Compassion Fatigue Scale mean 61.85± 19.53, Empathic Tendency Scale mean 65.01±6. 53, the mean of the Responsive Love Scale was 95.70±17.80. Conclusion: It was concluded that the nurses' compassion fatigue was moderate, and they were affected by their education, satisfaction with the clinics they worked in, and their empathic tendencies. In line with these results, it was suggested that the compassion fatigue of nurses working in pediatric clinics should be determined at regular intervals and that the necessary precautions should be taken by the manager nurses, taking into account the variables affecting compassion fatigue.