SP-bulanık esnek alt yarı gruplar ve idealler
SP-fuzzy soft subsemigroups and ideals
  1. Tez No: 549372
  2. Yazar: ÜLKÜ KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tezde, bir U evrensel kümesi ve bir P parametre kümesi ile (U,P) bir esnek sınıf ve ((U,P)) ̃ bir bulanık esnek sınıf olmak üzere, yeni bir kavram olarak, (U,P) sınıfındaki bir esnek kümenin ((U,P)) ̃ sınıfının bir üyesi olan UP-bulanık esnek alt kümesi tanımı verilmiştir. Bir esnek kümenin bir UP-bulanık esnek alt kümesinin tümleyeni ve α-seviye esnek kümesi gibi bazı temel kavramlar tanımlanmıştır. Ayrıca UP-bulanık esnek alt kümelerinin kısıtlanmış birleşim ve kısıtlanmış kesişim için De Morgan kurallarını sağladığı gösterilmiştir. Dahası bu tezde, evrensel küme olarak bir S yarıgrubunu alarak bir esnek kümenin SP-bulanık esnek alt yarıgrubu ve SP-bulanık esnek sol (sağ, bi-, quasi, interior) ideali olarak adlandırılan bazı yeni cebirsel yapılar tanıtılmıştır. SP-bulanık esnek alt yarıgrupların ve SP-bulanık esnek sol (sağ, bi-, quasi, interior) ideallerin ailelerinin kısıtlanmış ve genişletilmiş kesişimlerinin ve çarpımlarının bazı temel özellikleri incelenmiştir. Üstelik bu tezde gösterilmiştir ki bir esnek kümenin SP-bulanık esnek alt kümesinin α-seviye esnek alt kümesi her α∈[0,1] için bir esnek alt yarıgruptur ancak ve ancak bu SP-bulanık esnek alt küme ilgili esnek kümenin SP-bulanık esnek alt yarıgrubudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a definition of UP-fuzzy soft subset of a soft set on the class (U,P) is introduced as a new concept which is a member of the class ((U,P)) ̃, where ((U,P)) ̃ denotes the fuzzy soft class and (U,P) denotes the soft class with the universal set U and the set of parameters P. We give some basic definitions such as complement and α-level soft set of a UP-fuzzy soft subset of a soft set. It is also demonstrated that UP-fuzzy soft subsets provide De Morgan rules for restricted union and restricted intersection. Furthermore, considering a semigroup S as an universal set, in this thesis, we present some new algebraic notions which are called SP-fuzzy soft subsemigroup and SP-fuzzy soft left (right, bi-, quasi, interior) ideal of a soft semigroup. We examine some basic properties such as restricted intersection, extended intersection and product of the families of SP-fuzzy soft subsemigroups and SP-fuzzy soft left (right, bi-, quasi, interior) ideals. Moreover it is indicated that an α-level soft set of a SP-fuzzy soft subset of a soft set is a soft subsemigroup for all α∈[0,1] if and only if the SP-fuzzy soft subset is a SP-fuzzy soft subsemigroup of related soft set.