Gastroözofageal reflü hastalığının özofajit veya gastrit ile olan birlikteliğinin supraventriküler ve ventrikuler prematür kontraksiyon ile ilişkisi
The association of gastroesophageal reflux disease with esophagitis or gastritis relationship between supraventricular and ventricular prematurity contracture
- Tez No: 549375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gatroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) semptomları nedeniyle endoskopi yapılıp özofajit veya gastrit saptanan hastaların supraventriküler ve ventrikuler aritmi ile ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmada 01/02/2017 ve 01/09/2018 tarihleri arasında GÖRH semptomları nedeniyle endoskopi yapılmış özofajit veya gastrit tespit edilen hastalarla, özofajiti veya gastriti bulunmayan 118 hasta dahil edildi. Dahil edilen tüm hastalara 24 saatlik ritim holter ve transtorasik ekokardiyografi (TTE) yapıldı. Yapısal kalp hastalığı olanlar dışlandı. 24 saat ritim holterde aritmiler belirlendi, var olanlarda atriyal ve ventrikuler prematür atımların varlığı tespit edildi ve adedi sayıldı. Hastalar özofajit ve /veya gastriti olmayanlar (kontrol), GÖRH ile birlikte özofajiti olanlar ve GÖRH ile birlikte gastriti olanlar olmak üzere üç gruba ayrılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine whether patients with esophagitis or gastritis who had endoscopy for gastric esophageal reflux disease (GERD) symptoms had any association with supraventricular and ventricular arrhythmias. Methods: We enrolled 118 patients who underwent endoscopy because of GERD symptoms between 01/02/2017-01/09/2018. According to endoscopy result some patients have gastritis or esophagitis and in some patients endoscopy results were normal. All patients included 24-hour rhythm holter and transthoracic echocardiography (TTE). Structural heart disease excluded. At 24-hour rhythm holter, arrhythmias were determined and the presence of atrial and ventricular premature beats were determined and the number was counted. Patients were divided into three groups: those without esophagitis and / or gastritis (control), esophagitis with GERD, and gastritis with GERD.